Jednačtyřicetiletý muž v Číně je prvním potvrzeným případem ptačí chřipky typu H10N3. Čínské úřady tvrdí, že nemoc se z ptáků na lidi přenese velmi zřídka, píše BBC.
Čeká nás po covidu-19 pandemie ptačí chřipky? V Číně se tato nemoc, která děsila Evropu už před několika lety, už zřejmě začala pozvolna šířit. Zatím čínští oficiálové oznámili případ jedenačtyřicetiletého muže v provincii Ťiang-su, který byl diagnostikován minulý týden. Nyní se už uzdravil a brzy jej propustí z nemocnice.
Čínský Národní zdravotní výbor oznámil, že obyvatel města Čen-ťijang byl hospitalizovaný 28. dubna, ale diagnostikován raritním typem ptačí chřipky až o měsíc později.
Ptačí chřipka se na lidi velmi obtížně přenáší, ale čas od času ji chytí lidé, kteří pracují s drůbeží. Trasování pacientových kontaktů podle BBC žádné další nakažené neodhalilo. „Žádný jiný případ H10N3 není ve světě hlášen. Toto je velmi raritní případ přenosu z drůbeže na člověka a riziko, že by se nemoc masově šířila, je extrémně nízké,“ prohlásil Národní zdravotní výbor.
Výbor také řekl, že virus typu H10N3 je slabý a ani u drůbeže nezpůsobuje závažný průběh nemoci.
Také Světová zdravotnická organizace (WHO) pro Reuters uvedla, že v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že virus by se mohl šířit z člověka na člověka.
Pandemie chřipky je stále strašákem
„Ptačí chřipka koluje mezi drůbeží a není tak žádné překvapení, že se sporadicky přenese na člověka. Připomíná nám, že hrozba chřipkové pandemie stále trvá,“ řekla WHO. Mezi ptáky se nyní masivně přenáší varianta H5N8, která vede k masovému vybíjení drůbeže na některých evropských farmách. V únoru se tímto typem chřipky nakazil jeden člověk v Rusku.
Pravda ale také je, že co se koronaviru SARS-COV2 týče, měly čínské úřady v samých začátcích pandemie tendenci jeho hrozbu spíše bagatelizovat a zpočátku tvrdily i to, že se „netopýří virus“ z člověka na člověka vůbec nepřenáší. Na jejich straně tehdy byla i Světová zdravotnická organizace.