Zatímco se koná dvacátý sjezd čínské komunistické strany, měly úřady vydat statistiky o klíčových ekonomických datech. V pondělí ale jejich zveřejnění bez udání důvodu oddálily. Informace se měly týkat hrubého domácího produktu, průmyslové produkce, míry nezaměstnanosti nebo maloobchodních tržeb. Není dosud jasné, kdy k publikaci údajů dojde. Informoval o tom server BBC a CNN Business.
Čínský Národní statistický úřad odmítá sdělit důvod zpoždění uveřejnění klíčových ekonomických dat. Někteří analytici se proto domnívají, že by statistiky za třetí čtvrtletí nejspíše podpořily domněnky o slábnutí čínské ekonomiky. Zároveň upozorňují na vliv týdenního sjezdu čínské komunistické strany. Podle nich nejspíše politici nechtějí, aby se od něj odvracela pozornost k jakýmkoli jiným zprávám. Není ale dosud jasné, kdy by ekonomické statistiky mohly být publikovány.
Na příslušných webových stránkách se označení „zpožděno“ objevilo v pondělí. Zveřejnění dat bylo přitom naplánováno na úterý. Ta se měla týkat především informací o hrubém domácím produktu, míře nezaměstnanosti, maloobchodních tržbách a průmyslové produkci. Kromě toho už v pátek posunul datum vydání dat týkajících se obchodu také čínský celní úřad. Rovněž ale nezveřejnil důvod svého jednání. Informoval o tom server CNN Business.
K současné ekonomické situaci se vyjádřil zástupce čínské Národní rozvojové a reformní komise Zhao Chenxin. „Ekonomické výsledky Číny zůstávají i nadále globálně nadstandardní. Spotřebitelské ceny v kontrastu s vysokou světovou inflací vzrostly jen mírně a zaměstnanost zůstává poměrně stabilní,“ oznámil podle serveru BBC na pondělní tiskové konferenci. Čína přitom už dříve naznačila, že nejspíše letos nezvládne dosáhnout svého vytyčeného cíle, tedy průměrného ekonomického růstu o 5,5 procenta.
Politiku nulového covidu-19 Si Ťin-pching hodlá prosazovat i ve svém třetím prezidentském období
Velké množství mezinárodních organizací jako například Světová banka nebo Mezinárodní měnový fond také nedávno snížily svá očekávání pro letošní čínský růst HDP. Země se totiž i nadále potýká s dopady tvrdé politiky „nulového Covidu-19“. K ní se v neděli čínský prezident Si Ťin-pching opět zavázal. Očekává se totiž, že bude na současném sjezdu komunistické strany potvrzen pro své třetí prezidentské období. Kvůli jeho politice však zpomaluje ekonomický růst a zhoršuje se nezaměstnanost i sociální nepokoje.
China congress: Beijing delays key economic figures as leaders meet https://t.co/yZuhixMVXl
— BBC Business (@BBCBusiness) October 18, 2022
Kromě toho se musí Čína potýkat také s faktory ovlivňující celý svět, jako je rostoucí inflace nebo zpomalující globální poptávka. Mezinárodní měnový fond proto stanovil předpověď růstu čínského HDP na 3,2 procenta. V druhém čtvrtletí letošního roku totiž kleslo o 2,6 procenta. V období mezi lednem a březnem přitom naznačovalo růst o 1,4 procenta. Na sjezdu komunistické strany konající se v Pekingu by pak měli politici zveřejnit důležité státní priority. Ty by měly určit směřování a ekonomické cíle země na dalších pět let.