Po útoku, při němž muž najel autem do davu a zabil 35 lidí, začaly čínské úřady odstraňovat památníky na místě tragédie. Incident, který se odehrál v pondělí ve městě Ču-chaj, vyvolal na čínských sociálních sítích vlnu reakcí, v nichž lidé kritizovali pomalé informování o tragédii. Vláda okamžitě zavedla přísnou cenzuru a zmínky o incidentu byly z internetu urychleně odstraňovány.
Incident se odehrál ve sportovním centru v Ču-chaji, kde muž najel autem mezi cvičící lidi. Podle čínské policie byl řidič, identifikovaný jako Fan, nespokojený s výsledkem rozvodového vyrovnání. Po útoku se pokusil o sebevraždu, a když ho policie zadržela, měl na krku řezné rány. Incident se stal nejhorším masovým zabíjením v Číně za poslední desetiletí, zdůrazňuje deník Guardian.
How China's censorship machine worked to block news of deadly attackhttps://t.co/8nsyV9sddj
— AFP News Agency (@AFP) November 13, 2024
VIDEO: China clears memorial to victims of deadly car ramming attack pic.twitter.com/JQW8kuYzLC
Lidé, včetně řidičů dodávek, začali ve středu přivážet na pietní místo další květiny a svíčky. Ochranka je však okamžitě odstraňovala. Podle svědka jménem Zheng panovala na místě smuteční atmosféra, lidé se snažili vyjádřit solidaritu s oběťmi. „Ačkoliv je osobně neznám, vím, jaké to je ztratit blízké,“ uvedl. Podle Reuters vláda kolem místa postupně zpřísnila bezpečnostní opatření, což mnohé obyvatele rozhořčilo.
Jak uvedl deník Guardian, čínská vláda se snaží kontrolovat informace o tragédii. Cenzura rychle zasáhla sociální sítě, kde byly blokovány příspěvky a hashtagy související s incidentem. Čínská státní televize CCTV a další média se události vyhnula, místo toho informovala o cestě prezidenta Si Ťin-pchinga na summit APEC a o letecké výstavě, která se shodou okolností konala ve stejném městě. „Smazat příspěvky, zavřít komentáře, snížit popularitu – to je skutečná bezpečnost a svoboda,“ kritizoval jeden z uživatelů na síti Weibo.
Podle odbornice na cenzuru Rose Luqiu se čínské úřady běžně snaží potlačovat zprávy o událostech, které by mohly vyvolat paniku nebo napodobovací útoky. „Cenzura je obvyklá v případě velkých tragédií, kde jde o vysoký počet obětí,“ uvedla pro Reuters. „Úřady se snaží zabránit panice a často omezují veřejnou diskusi,“ dodala. V minulosti se také stalo, že v podobných případech byli odpovědní místní úředníci odvoláni, i když se neprokázalo jejich přímé pochybení.
Čínské ministerstvo zahraničí mezitím zdůraznilo, že Čína je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě a že incidenty podobného typu jsou vzácné. Žádné zahraniční oběti nebyly hlášeny, uvedl mluvčí ministerstva Lin Jian. Cizinci v Číně byli přesto varováni, aby se vyhnuli nočním vycházkám a byli opatrní.