Páteční klid v ulicích Pekingu a neochota některých podniků upustit od prosazování opatření proti šíření koronaviru naznačují, že obavy místních obyvatel z covidu-19 nezmizely. K rychlému zotavení druhé největší ekonomiky světa tak pravděpodobně nedojde. O situaci v Číně napsaly agentura Reuters a stanice CNN.
Vláda ve středu rozvolnila klíčové oblasti své přísné politiky nulového covidu, která v posledních třech letech z velké části držela pandemii na uzdě. Pracovníci po celé Číně demontovali cedule a uzavírali některá kontrolní stanoviště. Zatímco mnohým se ulevilo, někteří v souvislosti s rychlou změnou vyjádřili obavy a kladli si otázku, jak budou nová pravidla zavedena.
„Svět se přes noc změnil, a to je opravdu úžasné,“ řekla třicetiletá Echo Ding, manažerka v technologické společnosti v Pekingu. „Mám pocit, že se vracíme do normálního života. Pro mě je to opravdu důležité, protože jinak bych taky mohla přijít o rozum,“ dodala dle CNN.
Workers across China have dismantled some of the physical signs of the country’s zero-Covid controls, peeling health code scanning signs off metro station walls and closing some checkpoints after the government unveiled an overhaul of its pandemic policy.https://t.co/cXnpw6URKP
— CNN International (@cnni) December 8, 2022
Ding nicméně jako mnoho lidí v celé zemi také vyjádřila znepokojení nad překotným postupem. Dokonce i poté, co většina světa uvolnila pandemická omezení, Čína nadále uzavírala celá města a posílala všechny pacienty s covidem-19 do centrálních karanténních zařízení.
Ve středu čínské zdravotnické úřady přepracovaly politiku nulového covidu v desetibodovém národním plánu, který některá omezení zachoval. Z velké části však zrušil sledování kódů se zdravotními informacemi na většině veřejných míst a ukončil hromadné testování. V mnoha případech také umožní absolvování domácí karantény.
„Jak se to může změnit tak rychle?“ ptala se Ding. „Přijde mi, jako bychom se zbláznili. Všechno záleží na nich. Řekli, že je to dobré, tak je to tedy dobré… takový mám teď pocit. Je to tak neskutečné, ale nemám na výběr. Jediné, co můžu dělat, je řídit se pravidly,“ podotkla.
Do starých kolejí se nevrátil ani Wu-chan
Ve Wu-chanu, kde pandemie propukla koncem roku 2019, bylo v některých oblastech v pátek rušno. Podle obyvatel je však návrat k normálu ještě daleko.
„Zmírnili opatření, ale stále tu nikdo není,“ řekl agentuře Reuters taxikář Wang, který si nepřál uvést své celé jméno. „Vidíte ty silnice, ty ulice? Měly by být rušné, plné lidí. Ale nikdo tu není. Je tu mrtvo,“ poznamenal.
Čína byla přitom v posledních několika týdnech všechno, jen ne klidná. V mnoha městech probíhaly protesty proti přísným opatřením proti šíření koronaviru. Jednalo se o největší projev nespokojenosti veřejnosti od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga k moci před deseti lety, připomněla agentura Reuters.
Úřady v Pekingu ve středu uvedly, že změny pravidel vycházejí z vědeckých poznatků. Jedná se zejména o šíření relativně mírnější varianty omikron, proočkovanost populace a úroveň zkušeností země s reakcí na virus.
Oficiální počet 5 235 úmrtí v souvislosti s covidem v Číně představuje jen nepatrný zlomek z celkového počtu 1,4 miliardy obyvatel, přičemž v celosvětovém měřítku je velmi nízký. Někteří odborníci dle Reuters ovšem varovali, že počet obětí by mohl stoupnout nad 1,5 milionu, pokud by se rozvolnění pravidel příliš uspěchalo.