Patnáct opozičních zákonodárců se ve středu v Hongkongu vzdalo svých mandátů. Chtěli tak vyjádřit solidaritu se svými odvolanými kolegy. Podle Číny se jedná o „frašku“ a „otevřené zpochybnění“ její vlády. Informuje o tom BBC.
Rezignacím předcházelo odvolání čtyř členů hongkongské legislativní rady na základě nové Pekingem prosazené rezoluce. Podle nové legislativy má být zbaven mandátu každý, kdo podporuje nezávislost Hong Kongu, odmítá uznat čínskou svrchovanost, žádá o zásah cizí mocnosti nebo jinak ohrožuje národní bezpečnost.
Patnáct dalších zákonodárců se k původní čtveřici později připojilo na protest a vyjádření solidarity.
Legislativní rada má celkem 70 členů, z toho bylo 21 považováno za opoziční. V hlavním hongkongském zákonodárném sboru tedy zbývají pouzí dva představitelé opozice.
Zvláštní čínský úřad pro Hong Kong a Macao označil protestní vystoupení patnácti zastupitelů za „otevřené zpochybnění“ autority čínské vlády a případ „tvrdohlavého vzdoru“.
„Pokud tito zákonodárci chtěli své odstoupení využít k aktivizaci radikální opozice a škemrání o zásah zvenčí, tak se přepočítali,“ uvedl mluvčí úřadu.
Podle mnohých pozorovatelů bylo odvolání čtyř členů legislativní rady dalším krokem k umlčení hongkongské opozice a posílení čínských pozic v původně autonomním Hong Kongu.
Spojené státy už v této souvislosti pohrozily čínským představitelům dalšími sankcemi.
„Z ‚jedné země, dvou systémů‘ se stal fíkový list, který má zakrýt snahu čínské komunistické strany rozšířit stranickou diktaturu i na Hong Kong,“ uvedl americký poradce pro národní bezpečnost Robert O’Brien.
BBC přináší také vyjádření britského ministra zahraničí Dominica Raaba, podle něhož je čínská rezoluce „skvrnou na mezinárodní pověsti Číny“. Rezoluce podle Británie navíc „v dlouhodobé perspektivě podrývá stabilitu v Hong Kongu“.