Čínská vláda plánuje zvýšit své úsilí o oživení ekonomiky, přičemž cílí na dosažení růstového plánu pro rok 2024. Zdroje naznačují, že zásahy se zaměří především na podporu poptávky, ale masivní „bazukový“ stimulační balíček je nepravděpodobný. Podle ekonomických poradců Čína čelí obtížné situaci kvůli poklesu růstu a rostoucímu riziku deflace.
Zpomalující růst v srpnu spolu s přetrvávajícími deflačními tlaky podnítily očekávání dalších stimulačních opatření. Prezident Si Ťin-pching nedávno vyzval k intenzivnímu úsilí o dosažení ročního růstového cíle, který se pohybuje okolo 5 % HDP. Hlavními výzvami jsou nadměrné investice do infrastruktury, které zvýšily zadlužení, a nízká domácí poptávka, která tlačí ceny dolů.
China to ramp up policy steps to revive economy but no 'bazooka' stimulus seen https://t.co/NMEZUl3QIh pic.twitter.com/BzevtCWScX
— Reuters (@Reuters) September 19, 2024
Podle některých analytiků by mělo dojít k dalšímu uvolnění měnové politiky, zejména po nedávném snížení úrokových sazeb v USA. Očekává se, že Čínská lidová banka (PBOC) sníží své úrokové sazby a možná upraví hypotéční sazby, aby podpořila domácnosti. Kromě toho by vláda mohla zvýšit své výdaje, zejména prostřednictvím vydávání dluhopisů na financování klíčových projektů a strategických sektorů.
Navzdory těmto krokům ale analytici neočekávají rozsáhlý balíček stimulů. „Posílí své úsilí, ale jakýkoli silný stimulační balíček se zdá nepravděpodobný,“ uvedl dle agentury Reuters Xu Hongcai, ekonomický poradce. Místo toho se očekává kombinace omezených fiskálních a měnových opatření. Růstový cíl 5 % je flexibilní, ale slabší růstové ukazatele v posledních měsících vedly mnoho analytiků ke snížení svých předpovědí pod tuto úroveň.
Někteří odborníci navrhují, že vláda by měla více investovat do zlepšení sociálního zabezpečení, jako je zdravotní péče a bydlení, aby snížila tendenci lidí k preventivním úsporám a podpořila spotřebu. Například ANZ předpokládá stimulační balíček zaměřený na podporu spotřeby domácností, který by mohl přispět 0,2 % k růstu HDP. Přesto i oni drží svou předpověď růstu na 4,9 %.
Deflace zůstává velkým problémem, což potvrzuje pokles ukazatele deflátoru HDP už pět po sobě jdoucích čtvrtletí. K oživení spotřeby ale dochází pomalu, protože nejistota v oblasti zaměstnanosti a mezd oslabuje důvěru spotřebitelů.