Čína se potýká s rostoucí nezaměstnaností mladých lidí žijících ve městech a pomalejším ekonomickým růstem, než se očekávalo, za což může hlavně pokles domácí i světové poptávky po čínském zboží a slabý vývoz. Upozornily na to televize BBC a CNBC.
Míra nezaměstnanosti u mladých lidí ve věku 16 až 24 let žijících v městských oblastech v Číně vzrostla minulý měsíc o 21,3 procenta. Jejich nezaměstnanost tam pravidelně roste hlavně v posledních měsících.
Děje se tak zejména kvůli rozdílu mezi tím, čím se absolventi vyučili a aktuálními nabídkami na trhu práce, uvedla s odkazem na oficiální údaje televize BBC. Čínské úřady připustily, že nezaměstnanost mladých lidí bude nejspíše nadále růst.
China youth unemployment hits record high as country’s post-pandemic recovery falters https://t.co/bfjYpgbYxa
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 17, 2023
Tento nárůst dosáhne podle jejich odhadů vrcholu kolem srpna. Mladí nezaměstnaní lidé žijící ve městech tvoří pouze 1,4 potenciální pracovní síly, odhaduje hlavní ekonom Seng Bank China Dan Wang.
Upozornil však, že tato populace je „hlasitá na internetu“, a proto tato krize potřebuje přímější politické řešení. „Jejich vyjádření nespokojenosti se současnou situací může vyvolat širší ztrátu důvěry v ekonomiku,“ obává se Wang.
Čína také čelí pomalému ekonomickému oživení. Za tři měsíce do konce června vzrostl její hrubý domácí produkt (HDP) oproti předchozímu měsíci o 0,8 procenta a v meziročním srovnání o 6,3 procenta.
Oživení Číny nejde podle plánu
Čínský národní statistický úřad uvedl, že pozoruje „dobrou dynamiku oživení“. Analytici však považují tempo ekonomického růstu za zklamání. Jak upozornila televize CNBC, očekávali meziroční růst ve druhém čtvrtletí o 7,3 procenta.
Maloobchodní tržby v Číně za červen vzrostly o 3,1 procenta, což je pod analytiky očekávanou hodnotou 3,2 procenta. Průmyslová produkce vzrostla v meziročním srovnání za červen o 4,4 procenta, analytici přitom očekávali růst jenom o 2,7 procenta.
„Zklamání je patrné zejména v maloobchodních prodejích a investicích do bydlení,“ vysvětlil hlavní ekonom pro Asii a Tichomoří investiční společnosti Vanguard Qian Wang, podle něhož je základní dynamika ekonomického růstu Číny stále „velmi slabá“.
Odkázal přitom na dřívější zprávy o obchodu, inflaci a úvěrech. Podle nedávných údajů se kvůli slabé poptávce po čínském zboží doma i v zahraničí výrazně propadl čínský vývoz a nedaří se ani trhu s nemovitostmi.
Vzhledem k tomu, že oživení čínské ekonomiky nejde podle plánu, analytici očekávají, že brzy oznámí úřady nová opatření na podporu ekonomiky. Rovněž se obávají rostoucího vládního zadlužení.