Ve snaze posílit svou pozici v regionu požádala ve čtvrtek Čína o členství v Asijsko-pacifickém obchodním paktu známém pod zkratkou CPTPP. Partnerství původně vzniklo ze snahy Spojených států amerických zabránit narůstajícímu vlivu Číny. Žádost o přijetí druhé největší světové ekonomiky do CPTPP zveřejnili politici den po oznámení historické bezpečnostní dohody mezi USA, Velkou Británií a Austrálií. Uvedl to server BBC.
Čína podala žádost o členství v Komplexní a progresivní dohodě o trans-tichomořském partnerství, známé také jako CPTPP. Ve čtvrtek oznámil čínský ministr obchodu Wang Wentao, že zaslal oficiální dopis svému protějšku z Nového Zélandu. Země totiž slouží jako administrativní centrum obchodního paktu. O potenciálním členství se pak oba ministři bavili v telefonickém rozhovoru.
Asijsko-pacifický obchodní pakt však původně vznikl především z iniciativy USA proto, aby naopak vliv Číny v regionu vyvážil. Roku 2017 od ní ale tehdejší prezident Donald Trump odstoupil. Současná administrativa prezidenta Bidena pak snahu o návrat do ní neprojevila. O členství naopak letos zažádala také Velká Británie, Thajsko o něj rovněž neoficiálně projevilo zájem. Uvedl to server BBC.
Japonsko jako předsedající členský stát paktu pak uvedlo, že s ostatními členy potencionální přístup Číny prodiskutuje. Jeho představitelé pak ale neuvedli žádné konkrétní datum, ke kterému by rozhodnutí zveřejnili. „Věříme, že je nezbytné, abychom určili, zda je Čína schopná dodržet naše velice vysoké standardy,“ uvedl pak dle Reuters japonský ministr obchodu Yasutoshi Nishimura.
Problém se členstvím Číny by mohla mít Austrálie nebo Kanada
Obchodní dohodu známou jako CPTPP podepsalo 11 států roku 2018. Mezi členské státy pak patří například Austrálie, Kanada nebo Čile. Zůstává proto otázkou, jak by obchodní partnerství s Čínou zvládly právě země jako Austrálie nebo Kanada, které s ní mají dlouhodobé problémy.
Z Austrálie například Čína v poslední době zablokovala export do své země v hodnotě miliardy dolarů. „Ze strany čínského vedení se jedná o naprosto racionální kalkulaci,“ zhodnotil pak ale situaci pro server Al Jazeera ředitel Evropského centra pro mezinárodní politickou ekonomiku Hosuk Lee-Makiyama.
Žádost o členství v Asijsko-pacifickém obchodním paktu zveřejnili politici den po oznámení historické bezpečnostní dohody. Tu mezi sebou uzavřely Spojené státy americké, Velká Británie a Austrálie, aby vyvážily narůstající vliv Číny. Takzvaný pakt Aukus pak například Austrálii umožní, aby poprvé vybudovala ponorky na jaderný pohon. „Aliance vážně poškozuje regionální mír a zintenzivňuje závody ve zbrojení,“ okomentoval v reakci dohodu čínský ministr zahraničí.