Čínská armáda v pondělí oznámila, že vojenská cvičení ve vodách a vzdušném prostoru kolem Tchaj-wanu budou pokračovat. Stalo se tak den po plánovaném ukončení cvičení bezprecedentního rozsahu, které Čína zahájila poté, co do Tchaj-peje minulý týden zavítala předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi. Informovaly o tom agentury Reuters, AP a sever Deutsche Welle.
„Čínská lidová osvobozenecká armáda pokračuje v praktických společných cvičeních a výcviku na moři a ve vzdušném prostoru kolem ostrova Tchaj-wan se zaměřením na organizaci společných protiponorkových a námořních útočných operací,“ uvedlo dle Deutsche Welle velení čínské armády v prohlášení.
Podle agentury Reuters se tak potvrdily obavy některých bezpečnostních analytiků a diplomatů, že Peking bude i nadále udržovat tchajwanskou obranu pod tlakem.
China is extending threatening military exercises surrounding Taiwan that have disrupted shipping and air traffic and substantially raised concerns about the potential for conflict. The exercises will include anti-submarine drills, China’s military says. https://t.co/ru6tFH3opu
— The Associated Press (@AP) August 8, 2022
Návštěva Pelosi na Tchaj-wanu, kam americká politička dorazila minulé úterý, vyvolala reakci Číny, která ostrovní stát považuje za svou součást. „Historický úkol úplného znovusjednocení vlasti musí být dokonán a určitě dokonán bude,“ prohlásil loni v říjnu čínský prezident Si Ťin-pching.
Čína odpověděla zkušebním odpálením balistických raket nad Tchaj-pej. Peking zároveň informoval, že s Washingtonem přestane spolupracovat v klíčových oblastech včetně námořní bezpečnosti nebo klimatu.
Tchajwanské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že odhalilo celkem 66 letadel a 14 válečných lodí, které provádějí námořní a letecká cvičení. Ostrov reagoval uvedením své armády do pohotovosti. K monitorování čínských letadel, lodí a dronů, které „simulují útoky na ostrov Tchaj-wan a naše lodě na moři“, nasadil letouny, lodě a další prostředky, napsala agentura AP.
Doba trvání a přesné místo posledních cvičení zatím nejsou známy, napsala agentura Reuters. Tchaj-wan však již zmírnil omezení letů v blízkosti šesti dřívějších oblastí cvičení čínské armády obklopujících ostrov.
Čína zatím na výzvy k uklidnění situace nereagovala
Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen dle AP vyzvala mezinárodní společenství, aby „podporovalo demokratický Tchaj-wan“ a „zastavilo jakoukoli eskalaci regionální bezpečnostní situace“.
USA kroky Pekingu v Tchajwanském průlivu zkritizovaly a tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre je označila za „zásadně nezodpovědné“. „Pro tuto eskalaci není žádný důvod,“ prohlásila Jean-Pierre.
„Současná napjatá situace v Tchajwanském průlivu je zcela vyprovokována a vytvořena americkou stranou z vlastní iniciativy. Americká strana za to musí nést plnou odpovědnost a vážné důsledky,“ prohlásil podle Reuters mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien.
Čínské ministerstvo zahraničí manévry označilo jako „běžná vojenská cvičení“. Rovněž uvedlo, že země jedná „otevřeně a transparentně“ ve svých „vlastních vodách“, napsal server DW.