Čína popravila muže, který v listopadu zabil 35 lidí, když najel autem do davu lidí ve sportovním centru. Byl to nejsmrtelnější útok v zemi za posledních deset let. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Dvaašedesátiletý Fan Weiqiu byl popraven jen něco málo přes tři týdny poté, co ho soud v jižním městě Ču-chaji, kde útok provedl, odsoudil k trestu smrti.
China executes driver who killed dozens in car attack https://t.co/NzxxiTROqQ
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 20, 2025
Fan najel 11. listopadu autem do davu lidí ve vzteku způsobeném nevydařeným manželstvím a tím, co považoval za nespravedlivé rozvodové vyrovnání, uzavřel soud ve svém rozsudku. Útočník se svým malým terénním vozem řítil přes areál sportovního centra v Ču-chaji a srazil desítky lidí cvičících kolem dráhy.
Když se mu policie snažila zabránit v útěku, našli policisté Fana v autě, jak se snaží bodnout sám sebe nožem, a odvezli ho do nemocnice, uvedla policie v předchozím prohlášení.
Čínu v posledních měsících zachvátila vlna náhlých násilných činů namířených proti náhodným lidem včetně dětí, píše CNN. Hospodářský růst se zadrhl, což znervózňuje veřejnost, která byla dlouho zvyklá na nízkou míru násilné trestné činnosti a všudypřítomný dohled.
Čínští komunističtí představitelé zvýšili bezpečnostní opatření a vyzvali k rychlému a přísnému potrestání pachatelů ve snaze zabránit budoucím útokům.
Student vraždil kvůli škole
V pondělí byl ve východním městě Wuxi popraven další muž, který v listopadu ubodal osm lidí nožem v univerzitním kampusu, informovala státní média.
Jak píše BBC, jednadvacetiletého Sü Ťia-ťina, čerstvého absolventa odborné školy, motivovaly k vraždě špatné výsledky ve škole. Podle policie také nedostal osvědčení o absolvování a byl nespokojený s odměnou za praxi. Útok nožem ve Wuxi se odehrál jen několik dní poté, co národ šokovala masová vražda autem v Ču-chaji.
Soud při vynášení rozsudku uvedl, že shledal Fanovy „motivy mimořádně podlými, povahu jeho činu mimořádně ohavnou, způsob zvlášť krutým a následky zvlášť závažnými, představujícími velkou škodu pro společnost“.
Počet obětí tohoto řádění je nejvyšší od roku 2014, kdy Čínou otřásla série útoků v oblasti Sin-ťiang na samém západě země. Země má jednu z nejnižších měr násilné kriminality na světě, částečně díky přísné kontrole zbraní a výkonnému masovému dohledu.
K přísnému potrestnání viníka vyzval i prezident Si Ťin-pching, který útok označil za „mimořádně krutý“.
Zprávy o dvou popravách se setkaly s obrovskou podporou na čínských sociálních sítích. Na Weibo, platformě podobné X, přilákaly související hashtagy miliony zobrazení a staly se nejsledovanějšími tématy.
„To je ale potěšující zpráva!“ zněl jeden z hlavních komentářů. Podobné pocity vyjadřovali i další uživatelé na platformě sociálních médií.
Čína neposkytuje transparentní informace o celkovém počtu poprav. Podle skupiny pro lidská práva Amnesty International je země jedním z největších světových katů s tisíci popravenými a odsouzenými k smrti ročně.