Čínský parlament se na letošním zasedání, které začne v neděli, chystá schválit i více peněz pro armádu. Mluvčí shromáždění to dnes obhajoval i zodpovědností Číny coby velmoci a ujišťoval, že jiné země tím nejsou ohroženy, uvedla agentura DPA. Poslanci zvolí i nové vedení země a podle odborníků bude i dalších pět let v čele státu prezident Si Ťin-pching, kterému je teď 69 let. Změny v dalších vysokých funkcích, včetně premiérské, jen upevní jeho moc.
Zasedání téměř 3000 poslanců Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ) v pekingském Paláci lidu trvá většinou zhruba týden. Hlasování o rozsáhlých změnách ve vedení státu a vlády, která se konají jednou za deset let, bývají na závěr zasedání.
China’s defence spending increases have been ‚reasonable‘ – parliament spokesman https://t.co/RKtxWYfIc0 pic.twitter.com/ozbQNNLJdo
— Reuters (@Reuters) March 4, 2023
Ještě před začátkem zasedání čínské vedení obhajovalo očekávané výrazné posílení výdajů na armádu. Obranný rozpočet bude podle DPA předložen už v neděli na začátku plenárního zasedání. V době hrozeb vůči demokratickému Tchaj-wanu, sporných územních nároků, které Peking uplatňuje ve Východočínském a Jihočínském moři, a soupeření se Spojenými státy očekává například berlínský institut čínských studií Merics nárůst armádního rozpočtu o více než sedm procent.
Mluvčí shromáždění Wang Čchao dnes ještě žádná čísla neuvedl. „Za nárůstem výdajů na obranu není pouze nutnost reagovat na komplexní výzvy pro bezpečnost, ale i nutnost dostát odpovědnosti coby velmoci,“ řekl Wang. „Vojenská modernizace Číny jiné země neohrožuje,“ dodal.
Čínský obranný rozpočet se zvyšoval už v uplynulých letech více než celkové výdaje, například loni o 7,1 procenta. Nárůst byl většinou také vyšší než růst hrubého domácího produktu (HDP). Oficiální rozpočet na obranu je přitom podle expertů jen částí skutečných výdajů, protože mnohé náklady v čínské armádě pokrývají jiné rozpočty.
Pokud jde o změny ve vedení země a politických a dalších institucích, očekává se, že budou znamenat konec generace vůdců považovaných za spíše proreformní, ať už je to odcházející premiér Li Kche-čchiang nebo vicepremiér Liou Che. Jejich místa obsadí převážně spojenci prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten si už v říjnu zajistil bezprecedentní třetí pětileté funkční období jako generální tajemník vládnoucí komunistické strany.
Dosavadní premiér Li Kche-čchiang v neděli zasedání poslanců zahájí přednesením své poslední zprávy o práci vlády. Sedmašedesátiletý politik, který byl premiérem dvě funkční období, by měl ještě vytyčit cíl hospodářského růstu na letošní rok, a to o pět procent nebo o něco více, očekávají podle médií pozorovatelé. Loňský cíl byl 5,5 procenta, ale ekonomika sužovaná až do prosince politikou nulové tolerance vůči covidu-19 vzrostla jen o tři procenta. Drastická protipandemická opatření vláda zrušila až po masových protestech.
Novým premiérem se podle pozorovatelů zřejmě stane bývalý šéf komunistické strany v Šanghaji Li Čchiang. Ten je blízkým spojencem prezidenta Sia a nyní druhým nejvýše postaveným členem Komunistické strany Číny.