Japonský Národní institut pro vědu a technologie zveřejnil zprávu, podle níž Čína překonala USA v počtu publikovaných vědeckých studií a jejich kvalitě. Američané přitom vždy nahlíželi na čínské výzkumy jako na méně kvalitní. To se však, jak se zdá, změnilo. Napsal o tom deník The Guardian.
Podle zprávy japonského Národního institutu pro vědu a technologie (NISTEP) pokořila Čína USA jak v počtu publikovaných vědeckých prací, tak v množství těch nejkvalitnějších a nejlépe hodnocených. Na třetím místě se pak nachází Německo.
Tyto údaje pocházejí z ročních průměrů v letech 2018 až 2020. Shromáždila a prověřila je analytická společnost Clarivate a napsal o tom deník The Guardian.
China overtakes the US in scientific research output https://t.co/9yx5T3HA8i
— The Guardian (@guardian) August 11, 2022
To, že Čína vyprodukovala velké množství publikovaných vědeckých prací, není zase tak překvapivé. Čínská věda však nikdy nebyla řazena mezi světovou elitu. Podle zprávy NISTEP ale čínský výzkum tvoří 27,2 procenta z procenta nejčastěji citovaných prací na světě.
Citace vědeckých prací platí za měřítko jejich kvality a důležitosti. Čím více je nějaký výzkum citován jinými vědci v jejich vlastní studii, tím větší „citační dopad“ a vliv na další výzkumy má.
Čínská věda se vypracovala na světovou špičku
Spojené státy měly na druhém místě 24,9 procenta nejvíce recenzovaných prací. Na třetím místě se umístilo Spojené království, které mělo 5,5 procenta takových prací.
Čína vyprodukovala každý rok v průměru 407 181 vědeckých studií vydaných v odborných časopisech. Tvoří tak 23,4 procenta světové výzkumné populace. Spojené státy publikovaly v odborných časopisech každý rok 293 434 studií.
Čínské výzkumy se nejčastěji pohybovaly v oblasti materiálových věd, chemie, inženýrství a matematiky. Vědci v USA se více zaměřovali na klinickou medicínu a základní vědy o životě a fyzice.
Výsledky tohoto průzkumu jsou v souladu s prací vydanou začátkem tohoto roku, podle níž předstihla Čína USA v počtu vydaných studií v roce 2019 o procento. Evropskou unii (EU) překonala již v roce 2015.
Spoluautorka studie Caroline S. Wagner řekla, že Američané hodnotí čínské práce jako méně kvalitní. „Zdá se však, že se to změnilo,“ dodala Wagner, která vysvětlila, že pokud má odborná práce více citací než 99 procent studií, je potenciálním nositelem Nobelovy ceny. V tom případě podle jejích slov hovoříme o naprostém vrcholu moderní vědy.