Čína se stala první zemí na světě, která schválila inhalační vakcínu proti covidu. Tu stačí vdechnout, injekce není potřeba. Informuje o tom BBC, CNBC a další servery.
Vakcínu vyrábí společnost CanSino a obsahuje podobné složky jako injekční vakcína. Jako nosič genetického kódu, který tělo učí, jak proti covidu bojovat, se používá neškodný adenovirus. Princip je tedy podobný, jako u dřívějších vakcín společnosti AstraZeneca a Johnson & Johnson, píše BBC.
China approves inhaled Covid vaccine https://t.co/hsGSUjqjYD
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 5, 2022
Vakcína Convidecia Air, vdechovaná ve formě jemné mlhy, může poskytnout dobrou ochranu již po jednom vdechnutí, uvádí společnost.
Další výzkumníci, včetně týmů ve Velké Británii a USA, zkoumají vakcíny v nosním spreji. Ty mohou podle vědců poskytnout dodatečnou imunitu ve sliznici nosu a horních cest dýchacích, kudy covid obvykle vstupuje do těla.
Čínský Národní úřad pro zdravotnické výrobky udělil společnosti CanSino povolení k použití její inhalační vakcíny jako boosteru. Podle výsledků studií může doplnit ochranu u osob, které již byly dříve očkovány.
„Schválení bude mít pozitivní dopad na hospodaření společnosti, pokud vakcínu následně zakoupí a budou ji používat příslušné státní orgány,“ uvedla společnost CanSino.
Společnost však podle CNBC upozornila, že bude čelit tvrdé konkurenci jiných vakcín v Číně. Ty už rovněž získaly vládní schválení nebo jsou ve fázi klinických zkoušek.
Méně účinná než jiné čínské vakcíny
Podle Bloomberg původní jednorázová vakcína společnosti CanSino je 66 % účinná v prevenci nakažení a 91 % účinná proti závažnému onemocnění. I tak zaostává za vakcínami společností Sinovac Biotech Ltd. a státní společnosti Sinopharm Group Co. používanými mimo Čínu. Na tyto dvě společnosti připadá většina ze 770 milionů dávek, které Čína poslala do zbytku světa.
Společnost Cansino rovněž uvedla, že není jisté, kdy bude její vakcína moci být uvedena na trh, protože jsou stále zapotřebí další administrativní povolení, zatímco prodej bude záviset na situaci s vakcínou Covid-19 doma i v zahraničí a také na míře proočkovanosti v Číně.
V Číně došlo v poslední době ke vzplanutí covidové epidemie. Jižní technologické centrum Šen-čen v sobotu zavedlo o víkendu lockdown ve většině částí města, zatímco jihozápadní metropole Čcheng-tu ve čtvrtek uzavřela 21 milionů obyvatel.
Pevninská Čína hlásila za 3. září 1 848 nových případů koronaviru, včetně symptomatických i asymptomatických infekcí, ve srovnání s 1 988 novými případy o den dříve.
V Evropě, včetně Česka, počet infekcí klesá. Experti však předpovídají na podzim a v zimě opětovný nárůst výskytu covidu a chřipky.
Naléhají na ty, kteří mají nárok na očkování, aby se chránili před vážným onemocněním a nechali se proti oběma nemocem očkovat.