Čína se snaží zvrátit demografickou krizi, která je na spadnutí. Komunistická vláda tak rozhodla, že páry mohou mít až tři děti, čímž uvolnila svou dlouholetou rodinnou politiku, píše CNN a další servery.
Státní média informovala, že o významné změně rodinné politiky rozhodlo nejužší vedení Komunistické strany Číny na pondělním jednání. Země tak chce bojovat s nevyhnutelným stárnutím celé populace. Není ovšem jisté, kdy tato změna bude zavedena.
Podle čínského Národního statistického úřadu vzrostla populace za posledních deset let o jen 5,38 procenta. To je nejnižší růst od šedesátých let. Čína doplácí na politiku jednoho dítěte, kterou zavedla v roce 1979 a třicet pět let ji vynucovala. Tehdy se naopak snažila zabránit přelidnění a z něj plynoucí chudobě.
Čínské ekonomice se ale v posledních letech dařilo a nyní jsou potřeba především mladí dělníci, aby udržovali rostoucí ekonomiku v chodu. A tak se Čína v roce 2015 rozhodla dovolit rodinám mít děti dvě. Vláda tehdy organizovala velkou kampaň ve státních médiích. „Mít děti je službou národu,“ troubila na poplach.
Ani tento krok ovšem nepomohl a klesající demografickou křivku se nepodařilo přimět k růstu. Naopak, k roku 2020 klesla porodnost až o patnáct procent. Podle některých párů jsou díky rostoucím životním nákladům v Číně dvě děti drahým luxusem, který si jen tak někdo nemůže dovolit.
Čínská populace především opravdu citelně stárne, což další ekonomický růst ohrožuje. Údaje z roku 2020 ukazují, že zatímco v roce 2010 bylo v Číně 8,87 procenta nad 65 let, nyní je to už 13,5 procenta.
V rámci udržení rodin Čína nedávno přijala zákon, který má zabránit rozvodovosti. Páry, které podají žádost o rozvod, musí povinně měsíc čekat, a pak podat žádost znovu. Díky této lhůtě „na vychladnutí“ rozvodovost klesla o 72 procent. Kritici poukazují na to, že vláda drží lidi v nešťastných a někdy i násilných manželstvích.