Čínské úřady zveřejnily v pondělí očekávané ekonomické statistiky týkající se uplynulého čtvrtletí. Jejich publikování totiž bez důvodu posunuly o týden. Čínská ekonomika vzrostla oproti stejnému období v roce 2021 o 3,9 procenta. Investoři se přesto obávají zpomalujícího se růstu. S jejich obavami souvisí také nové sestavení prezidentského kabinetu, které se hodlá držet Si Ťin-pchingových restriktivních politik. Informoval o tom server BBC a CNN.
Ekonomové se i nadále obávají zpomalení růstu čínské ekonomiky. V pondělí kvůli výsledkům 20. sjezdu tamní komunistické strany oslabila hodnota čínského juanu oproti dolaru. Propadla se také hodnota akcií na burzách v Hong Kongu i Číně. Národní statistický úřad navíc podle serveru BBC zveřejnil ekonomické výsledky za poslední čtvrtletí, na které analytici čekali od minulého týdne. Tehdy totiž úřad data bez udání důvodu odmítl publikovat. Ani ta však ekonomy nedonutila změnit názor na druhou největší ekonomiku světa.
Statistiky totiž ukazují, že tamní ekonomika oproti minulému roku vzrostla od července do září o 3,9 procenta. I když někteří analytici očekávali ještě menší číslo, nejedná se pro ně o dostatečný úspěch. Čína totiž i nadále nejspíše nedosáhne na svůj cíl vytyčený v březnu. Tehdy se zavázala k růstu v letošním roce o 5,5 procenta. Ekonomové navíc znepokojuje budoucnost čínské ekonomiky pod vládou prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten si v neděli na kongresu čínské komunistické strany zajistil už třetí pětileté období své vlády.
Čínský prezident totiž dlouhodobě prosazuje politiku „nulové tolerance“ vůči Covidu-19, která znamená zavádění trvalých uzávěr, a tedy zpomalování ekonomiky. „Peking zahájil válku lidu proti šíření tohoto viru, aby tak ochránil jejich zdraví a bezpečnost, jak jen to bude možné,“ zmínil například Si Ťin-pching ve svém proslovu zahajujícím 20. sjezd čínské komunistické strany. Ve svém novém prezidentském kabinetu se navíc obklopí politiky se stejnými postoji. Podle expertů si tak vybral „věrnost nad zkušenost a odbornost“.
Odložení zveřejnění statistik vyvolalo nedůvěru ve spolehlivost čínských dat, míní ekonomové
Mnozí ekonomové také upozorňují na Si Ťin-pchingův důraz na národní bezpečnost a společenskou stabilitu. Kvůli takovému zaměření podle nich často trpí právě státní ekonomický růst nebo míra nezaměstnanosti. Například loni v srpnu zahájil prezident kampaň zvanou „společný blahobyt“, za pomocí které zamýšlel zmenšit mezeru mezi bohatou a chudou vrstvou společnosti.
Zahrnovala však také rozsáhlý zásah proti soukromému podnikání v zemi, který mnohými zahraničními investory otřásl. Desítky developerů proto například nedokázaly splatit své dluhy poté, co je Peking začal odrazovat od spekulací s nemovitostmi. Informoval o tom server CNN Business.
What we just learned about China’s economy https://t.co/k7y5bQqmtM
— BBC Business (@BBCBusiness) October 24, 2022
Odložení zveřejnění ekonomických statistik bez udání důvodu pak podle mnohých ekonomů povede ke ztrátě důvěry ve spolehlivost čínských ekonomických dat. Národní statistický úřad totiž rovněž nezveřejnil poznámky, které data většinou doplňují. V nich mluvčí úřadu vysvětluje interpretaci výsledků čínskou vládou. Čínský prezident Si Ťin-pching pouze ve svém nedělním proslovu uvedl, že jeho země hodlá být i nadále otevřená mezinárodnímu obchodu.