Čínská centrální banka podle televize CNBC překvapila trhy snížením klíčové úrokové sazby a dvou referenčních sazeb. Jedná se zřejmě o změnu související se třetím plenárním zasedáním z minulého týdne a snahou oživit ekonomiku upadající stále hlouběji do deflace, sdělil zdroj agentuře Reuters. Podobně se vyjadřují i další pozorovatelé.
Komunistická země čelí dlouhodobé krizi na realitním trhu, zrychlujícímu zadlužování federální vlády i těch regionálních a slabé spotřebitelské důvěře. Tohle všechno stahuje druhou největší světovou ekonomiku stále hlouběji do deflace.
Čínská lidová banka (PBOC) proto podle CNBC snížila sedmidenní rezervní repo sazbu na 1,7 procenta z 1,8 procenta a také oznámila, že zlepší mechanismus operací na volném trhu. Následně banka oznámila i snížení dvou referenčních sazeb.
China surprises with cuts to key rates to support weak economyhttps://t.co/0o8GjfZKJi https://t.co/0o8GjfZKJi
— StarBiz (@starbizmy) July 22, 2024
Jednoletou primární úvěrovou sazbu (LPR) snížila z 3,45 procenta na 3,35 procenta. Tato sazba je referenčním údajem pro nejvýhodnější sazby nabízené firmám i domácnostem. Pětiletou LPR banka snížila z 3,95 procenta na 3,85 procenta.
Tato sazba je referenční sazbou pro hypoteční úvěry. Po oznámení snížení těchto tří sazeb oslabil oproti dolaru čínský jüan na téměř dvoutýdenní minimum – na 7,2750 za dolar. Poklesly i výnosy z čínských státních dluhopisů.
Nízkosazbové prostředí
Rozhodnutí PBOC trh překvapilo. „Je to opravdu zajímavé načasování, které přichází bezprostředně po třetím plenárním zasedání,“ cituje Reuters analytika Bena Bennetta z hongkongské společnosti LGIM.
Ústřední čínský komunistický výbor po třídenním zasedání představil dokument s kroky pro řešení ekonomických výzev, kterým země čelí. Bennett se domnívá, že krok centrální banky možná signalizuje změnu ve prospěch ekonomického růstu.
Gary Ng ze společnosti Natixis si myslí, že Čína potřebuje prostředí nízkých sazeb, neboť jsou tam velmi vysoké. Výsledky o hrubém domácím produktu (HDP) za druhé letošní čtvrtletí, které byly pod očekáváním analytiků, označil za velmi slabé.
„Dnešní snížení (sazeb) je neočekávaným krokem, k němuž došlo pravděpodobně kvůli prudkému zpomalení dynamiky růstu ve druhém čtvrtletí a také kvůli požadavku dosáhnout letošního růstového cíle,“ uvedl Larry Hu, hlavní ekonom pro čínský trh u Macquarie Group.