Čína bedlivě sleduje dopady západních sankcí uvalených proti Rusku po invazi na Ukrajinu, aby se připravila na možnou invazi na Tchaj-wan. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na osoby obeznámené s touto záležitostí.
Podle zdrojů, které si nepřály být jmenovány, Čína vytvořila hned v prvních měsících po ruské invazi na Ukrajinu 24. února 2022 speciální mezivládní skupinu. Cílem této skupiny bylo poskytovat pravidelné zprávy o tom, jak snížit dopad sankcí, pokud by USA a jejich spojenci v případě ozbrojeného konfliktu o Tchaj-wan uvalili na Čínu podobná opatření.
China studies Russian sanctions evasion for lessons in potential Taiwan conflicthttps://t.co/gVPj1pbzdm pic.twitter.com/5Sen7Iz5s0
— Taiwan News (@TaiwanNewsEN) December 2, 2024
Podle těchto zdrojů také čínští oficiální činitelé pravidelně cestují do Moskvy, aby se setkali s představiteli ruské centrální banky, ministerstva financí a dalších institucí zapojených do boje proti sankcím.
Jedna nejmenovaná osoba obeznámená s čínskými kontakty v oblasti sankcí uvedla, že se Peking „velmi zajímá prakticky o všechno: od způsobů obcházení sankcí až po jejich nejrůznější pozitivní dopady, jako jsou pobídky pro rozvoj domácí výroby“.
Alexander Gabujev, ředitel nevládní organizace Carnegie Russia Eurasia Center sídlící v Německu, řekl serveru Business Insider, že Rusko slouží Číně jako „hřiště“, na kterém sleduje, jak sankce fungují a jak by s nimi měla zacházet. „Vědí, že v případě eventuální situace na Tchaj-wanu proti nim budou použity podobné nástroje,“ dodal.
USA a jejich spojenci od začátku války uvalili na Rusko několik sérií sankcí. Rusku se podařilo zmírnit některé dopady tím, že se obrátilo na zprostředkovatele, směňovalo a obchodovalo se zeměmi, které sankce neuplatňují, včetně Číny, Indie a Turecka.
I přesto má konflikt a západní sankce uvalené na ruskou ekonomiku velký dopad. Ruská centrální banka v říjnu v rámci boje proti inflaci zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu na rekordních 21 procent a minulý měsíc rubl klesl na dvouleté minimum vůči dolaru. Ruské společnosti a obranné firmy nedávno uvedly, že kvůli vysokým úrokovým sazbám a sankcím omezily aktivity a snaží se dosahovat zisku.
Alexander Libman, profesor ruské a východoevropské politiky na Svobodné univerzitě v Berlíně, řekl Business Insider, že ho nepřekvapuje, že se Peking snaží poučit z ruských zkušeností.
„Čína se vždy snažila pochopit, jak se může vyhnout chybám Ruska, přinejmenším od rozpadu SSSR, který byl v Pekingu velmi pečlivě studován,“ řekl.
Libman dodal, že Čína se již pravděpodobně naučila, že její ekonomika se může přizpůsobit západním sankcím prostřednictvím obchodování s jinými zeměmi, uzpůsobením výrobních zařízení na rychlé a nepředvídatelné změny v zásobování a životem bez přístupu k západním technologiím.
„Zkušenosti z posledních tří let v podstatě podstatně snížily strach velkých autoritářských států z dodržování západních sankcí, a to je velmi znepokojivé,“ uvedl Libman a dodal, že čínsko-ruská hospodářská spolupráce by snížila účinnost případných budoucích západních sankcí proti Číně.
Lidé blízcí čínskému rozhodovacímu procesu řekli listu The Wall Street Journal, že existence výzkumné skupiny nenaznačuje, že se země připravuje na invazi na Tchaj-wan, ale spíše na „extrémní scénář“ ozbrojeného konfliktu a jeho ekonomických důsledků. Někteří vojenští analytici a představitelé obrany však předpovídají, že k čínské invazi na Tchaj-wan by mohlo dojít během několika příštích let.