Od pondělí, kdy EU, Velká Británie, Kanda i USA uvalily sankce na čínské představitele kvůli zacházení s ujgurskou menšinou, Peking odvetnými sankcemi nešetřil. V sobotu Čína uvalila sankce na dva členy americké vládní komise v oblasti náboženských práv a jednoho kanadského zákonodárce. Washington sankce odsoudil.
V reakci na sankce uvalené Evropskou unií, Velkou Británií, Spojenými státy a Kanadou za porušování základních lidských práv Ujgurů a dalších menšin v západočínské oblasti Sin-ťiang Čína během týdne uvalila několik odvetných sankcí. Některé země označily přístup Číny k ujgurské menšině za genocidu a obviňují Čínu z mučení, nucených prací a sterilizací. Čína opakovaně popírá všechna obvinění.
Peking v pondělí zavedl odvetné sankce vůči evropským zákonodárcům, diplomatům i institucím. V pátek pak uvalil sankce na britské subjekty a jednotlivce. V sobotu se Čína rozhodla přijmout opatření vůči dvěma komisařům americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) – šéfce Gayle Manchin a jejímu zástupci Tony Perkinsovi. Uvedlo to ve svém prohlášení ministerstvo zahraničí.
Sankce uvalil Peking také na kanadského zákonodárce Michaela Chonga. Ten je místopředsedou kanadského sněmovního výboru FAAE, jež se zaměřuje na kanadskou zahraniční politiku a mezinárodní rozvoj. Chong je také členem podvýboru FAAE pro mezinárodní lidská práva, který má osm členů. Tento měsíc předložil zprávu uvádějící, že v Sin-ťiangu byla spáchána zvěrstva, která představují zločiny proti lidskosti a genocidu.
Jedinci mají zakázáno vstoupit na čínskou pevninu, do Hongkongu a Macaa. Čínští občané a instituce mají zakázáno obchodovat s těmito třemi jmenovanými či jinak spolupracovat s podvýborem.
Peking tvrdí, že by země měly přestat zasahovat do vnitřních záležitostí Číny
Ministerstvo zahraničí Číny uvedlo, že musí být zastavena politická manipulace v otázkách souvisejících se Sin-ťiangem a země by měly přestat zasahovat do vnitřních záležitostí Číny v jakékoliv formě. „Čínská vláda je pevně odhodlána chránit svou národní suverenitu, bezpečnostní a rozvojové zájmy a naléhavě vyzývá příslušné strany, aby jasně pochopily situaci a napravily své chyby,“ uvedlo ministerstvo. Předchozí čínské sankce vůči americkým jednotlivcům zůstávají podle prohlášení v platnosti.
USA čínské sankce na americké a kanadské přestavitele odsoudily. Čínské kroky „pouze přispívají k rostoucí mezinárodní kontrole probíhající genocidy a zločinů proti lidskosti v Sin-ťiangu. Stojíme solidárně s Kanadou, Spojeným královstvím, EU a dalšími partnery a spojenci po celém světě, když žádáme Čínu, aby ukončila porušování lidských práv,“ uvedl americký ministr zahraničí Anthony Blinken ve svém prohlášení.