Čínská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí pomaleji, než se očekávalo, a to v důsledku vleklé krize na trhu nemovitostí a nejistoty na trhu práce. To udržuje očekávání, že Peking bude muset uvolnit další stimuly.
Oficiální údaje ukazují, že druhá největší ekonomika světa vzrostla v období od dubna do června o 4,7 %, což je pomalejší tempo růstu, než předpokládal průzkum agentury Reuters, který činil 5,1 %. To je také méně než růst 5,3 % z předchozího čtvrtletí. Tato čísla naznačují, že dosáhnout cílového růstu 5 % bude pro Čínu obtížné.
„Celkově tyto neuspokojivé údaje o HDP ukazují, že dosažení 5% cíle růstu bude náročné,“ uvedl Lynn Song, hlavní ekonom ING pro Velkou Čínu. Dodává: „Negativní efekt bohatství způsobený poklesem cen nemovitostí a akcií a nízký růst mezd v důsledku snižování nákladů v různých odvětvích snižují spotřebu a vedou k odklonu od velkých nákupů směrem k základním potřebám.“
China reports second-quarter GDP growth of 4.7%, missing expectations https://t.co/pu483RXdaC
— CNBC (@CNBC) July 15, 2024
Pokles jüanu i akcií
Po zveřejnění těchto neuspokojivých údajů došlo k poklesu čínského jüanu a akciových trhů. Údaje přicházejí v době, kdy se Peking snaží posílit ekonomickou důvěru před očekávaným třetím plenárním zasedáním, které začíná v pondělí. Plány na podporu růstu však komplikují požadavky na snížení dluhu. Vláda si pro rok 2024 klade za cíl růst o zhruba 5 %, což mnozí analytici považují za ambiciózní a vyžadující další stimuly.
Spotřebitelské problémy
Čínský národní statistický úřad uvedl, že špatné počasí částečně zpomalilo růst ve druhém čtvrtletí, ale ekonomika se v druhé polovině roku potýkala také s rostoucí vnější nejistotou a domácími problémy. Hospodářský růst v Číně je nerovnoměrný, průmyslová výroba předstihuje domácí spotřebu, což zvyšuje riziko deflace v podmínkách krize na trhu nemovitostí a rostoucího zadlužení místních vlád.
Zatímco pevné čínské exporty poskytly určitou podporu, rostoucí obchodní napětí nyní představuje hrozbu. Podle dat zveřejněných v pondělí růst průmyslové produkce v červnu překonal očekávání, ale přesto zpomalil oproti květnu, zatímco růst maloobchodních tržeb také nesplnil předpovědi.
Krize na trhu s nemovitostmi
Ve zprávách o čínské ekonomice se objevují další špatné zprávy z trhu nemovitostí. Ceny nových domů v červnu klesly nejrychlejším tempem za posledních devět let a navzdory vládním podpůrným opatřením stále nenašly dno. Investice do nemovitostí se v první polovině roku 2024 snížily o 10,1 % oproti předchozímu roku a prodeje domů podle plochy klesly o 19,0 %, což je hlubší pokles než 20,3 % zaznamenaných v prvních pěti měsících roku, informuje CNBC.
Potřeba dalších stimulů
Čínská centrální banka se zavázala držet podpůrnou měnovou politiku. Analytici očekávají snížení roční úrokové sazby o 10 bazických bodů a snížení povinných minimálních rezerv o 25 bazických bodů ve třetím čtvrtletí. Analytici Citi očekávají, že vláda uvolní další opatření na podporu nemovitostí po zasedání Politbyra, které se očekává koncem července.
Čínský národní statistický úřad ve své tiskové zprávě uvedl, že je třeba „tvrději pracovat na oživení trhu a stimulaci vnitřního impulzu“, aby byla zajištěna „trvalá a zdravá ekonomika“.
Tato situace naznačuje, že čínská vláda bude muset pokračovat v hledání rovnováhy mezi stimulací ekonomiky a kontrolou dluhu, aby dosáhla svého růstového cíle pro rok 2024.