Čína vyzvala k pozastavení plánu vypustit do moře radiací kontaminovanou vodu z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před lety poškodilo zemětřesení a vlna tsunami. Obává se totiž o potravinovou a ekologickou bezpečnost. Plán ještě čeká na schválení OSN. Upozornil na to deník The Guardian a agentura Reuters.
Plán Japonska na vypuštění radiací kontaminované vody z uzavřené elektrárny Fukušima na území měst Ókuma a Futaba na východním pobřeží ostrova Honšú oznámený v roce 2021 vzbudil pobouření u některých sousedních států.
Tento plán označily za nezodpovědný. Již minulý týden apelovala na Tokio Čína, aby bralo možné mezinárodní a domácí dopady tohoto rozhodnutí vážně, uvedlo japonské ministerstvo zahraničí.
Fukushima: China calls for suspension of Japanese plan to release radioactive water into sea https://t.co/IVMeQeI1b0
— Guardian Environment (@guardianeco) July 4, 2023
Japonsko uvedlo, že se několikrát pokusilo vysvětlit Pekingu vědu stojící za jeho rozhodnutím, ale bez výsledku. Nyní Peking opět vyzval k pozastavení plánu vypustit radioaktivní vodu z Fukušimy do moře, napsal The Guardian.
Do Japonska v úterý odcestoval šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Setká se tam s japonským premiérem Fumiem Kišidem a předá mu výsledky dvouletého hodnocení bezpečnosti elektrárny.
Voda prošla filtrací
Japonsko ještě musí s plánem počkat na konečnou revizi a finální schválení MAAE. Rozhodnutí orgánu při OSN by mohlo padnout již tento týden. Čína prostřednictvím svého velvyslanectví v Japonsku vyzvala k pozastavení zprávy MAAE.
Může být totiž „průchodem“ pro realizování plánu Tokia. Obává se o potravinovou a ekologickou bezpečnost. Radioaktivní voda by totiž mohla podle Číny poškodit podmořský život a negativně ovlivnit rybolov.
Proti vládnímu plánu protestovaly i komunity rybářů. Obávají se, že spotřebitelé se ve strachu z kontaminace budou jejich úlovkům vyhýbat, což povede ke strmému poklesu jejich cen. Japonsko plánuje vypustit celkem 1,3 milionu tun této vody během 30 až 40 let.
Sloužila ke chlazení palivových tyčí Fukušimy poškozené zemětřesením a masivní vlnou tsunami v roce 2011. Příval vody vedl k roztavení jaderné elektrárny a velkému úniku radioaktivního materiálu. Šlo o nejhorší jadernou katastrofu na světě od Černobylu.
Voda k vypuštění byla podle Reuters kompletně filtrována, aby se odstranili radioaktivní prvky, vyjma tritia, izotopu vodíku, který je od vody těžko oddělitelný. Před vypuštěním do Tichého oceánu bude voda zředěna, aby byly úrovně tritia na mezinárodně schválené úrovni.