Ke zvyšujícímu se napětí mezi Čínou a Austrálií pravděpodobně přispěje zahájení antidumpingového řízení o dovozu australského vína. Šetření přichází poté, co Canberra vyzvala k mezinárodnímu zkoumání původu nového koronaviru, informuje v článku server Reuters.
Čínská asociace alkoholických nápojů (Chinese Alcoholic Drinks Association) požádala o prozkoumání 10 australských producentů vína, včetně Treasury Wine Estates, největšího samostatného vinaře na světě. Akcie Treasury klesly o pětinu, jelikož se společnost a investoři obávali možné dovozní daně na australské víno.
Asociace uvedla, že australští výrobci vína snížili ceny a převzali podíl na trhu od místních společností, které zaznamenaly rychlé zhoršení výrobních a provozních podmínek. Dovoz australského vína do Číny se mezi lety 2015 a 2019 více než zdvojnásobil až na 12,08 milionu litrů a tržní podíl domácího vína se ve stejném období snížil ze 74,4% na 49,6%, uvedla asociace.
Čínské ministerstvo obchodu (Ministry of Commerce, MOFCOM) se zaměří na dovoz vína z Austrálie v roce 2019 a to v lahvích o obsahu nejméně dvou litrů. Rovněž prozkoumá případné škody čínského vinařského průmyslu v letech 2015-19.
Čína je pro australský vývoz vína nejlepším trhem a je také největším australským obchodním partnerem. Obousměrný obchod dosáhl v loňském roce hodnoty 235 miliard australských dolarů (170 miliard USD). Údaje ukazují, že země prodává do Číny více vína než Francie.
Australský ministr obchodu Simon Birmingham označil vyšetřování za velké zklamání a uvedl, že Čína také zvažuje žádost o šetření vyrovnávacích cel.
„Údaje o vývozu nepodporují žádná fakta o dumpingu vína. Naše víno je prakticky dražší než z jakékoli země na světě, která víno vyváží,“ řekl David Harris, generální ředitel South Australian Wine Group, který byl při vyšetřování zmíněn.
V nedávné době uvalil Peking dumpingové sazby na australský ječmen, pozastavil dovoz hovězího masa a varoval čínské studenty a turisty, že kvůli obvinění z rasismu není bezpečné do Austrálie cestovat.