Čína v úterý zahájila vojenská cvičení v okolí Tchaj-wanu. Manévry mají být odpovědí na nedávný projev tchajwanského prezidenta Lai Ching-teho, ve kterém označil Čínu za „cizí nepřátelskou sílu“. Podle čínské armády jde o simulace útoků a blokády ostrova.
Jednotky čínské armády, námořnictva a raketových sil se mají podle vyjádření Pekingu přiblížit k Tchaj-wanu ze všech směrů. Cílem cvičení je získat převahu ve vzduchu a na moři a procvičit útoky na pozemní a námořní cíle. Podle serveru NPR je zatím nejasné, jak dlouho budou cvičení trvat.
BREAKING – China warns Taiwan independence ‘means war’ as launches drills around island https://t.co/gjqWC6WHWA
— Insider Paper (@TheInsiderPaper) April 1, 2025
Čína uvedla, že jde o „rozhodnou odplatu“ prezidentovi Laiovi. Ten v březnovém projevu ohlásil 17 opatření proti čínské špionáži a propagandě na ostrově. Lai tehdy prohlásil, že „největší shoda tchajwanské společnosti je v obraně demokracie a suverenity a v odporu proti anexi ze strany Číny“.
Podle listu The New York Times čínská mluvčí Zhu Fenglian uvedla, že Laiovy kroky jsou „bezuzdné provokace“ a snahy o nezávislost znamenají „tlačení tchajwanského lidu k nebezpečí války“. Zhu rovněž prohlásila, že vůle Číny sjednotit ostrov je „pevná jako skála“.
Minulý týden region navštívil americký ministr obrany Pete Hegseth. Ten nedávno uvedl, že USA nově staví své obranné plány tak, aby Čínu odradily od případné invaze na Tchaj-wan. Tchajwanské ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že čínské aktivity v oblasti eskalují a ohrožují regionální stabilitu.
Vztahy mezi Tchaj-wanem a Čínou jsou napjaté dlouhodobě. Peking ostrov považuje za svou součást, zatímco Tchaj-wan se vnímá jako nezávislá demokracie. Čína již dříve pohrozila, že ostrov obsadí vojensky, pokud to bude nutné.