Čínská armáda zahájila dnes brzy ráno rozsáhlá vojenská cvičení na moři i ve vzduchu kolem Tchaj-wanu. Manévry, při nichž je používána ostrá munice, komplikují námořní a leteckou dopravu. Odehrávají se totiž v nejrušnějších mezinárodních vodách a leteckých trasách. Šestice uzavřených zón, ve kterých cvičení probíhá, přitom vypadá jako obklíčení ostrova. Informují o tom Reuters a CNBC.
Lidová osvobozenecká armáda dnes podle Čínské ústřední televize (CCTV) ve 4:00 GTM zahájila rozsáhlé vojenské cvičení moře-vzduch v blízkosti Tchaj-wanu. Potrvá do neděle 4:00 GTM. Manévry se odehrávají v šesti uzavřených zónách kolem ostrova a zahrnují ostrou střelbu. Komplikují lodní a leteckou dopravu.
Taiwan decries China’s ‚illegitimate, irresponsible‘ live-fire military drills https://t.co/3kP0MKigBW
— Reuters China (@ReutersChina) August 4, 2022
Tchajwanští představitelé uvedli, že manévry porušují směrnice Organizace spojených národů (OSN), napadají tchajwanský územní prostor a jsou přímou výzvou pro svobodnou leteckou a námořní dopravu.
Čínské cvičení se totiž odehrává v nejrušnějších mezinárodních vodách a leteckých trasách, píše agentura Reuters. Demokratická pokroková strana (DPP) se nechala slyšet, že se jedná o „nezodpovědné a nelegitimní“ chování.
Chinese military exercises.#AFPGraphics map of Taiwan and its surrounding waters, highlighting the areas of the Chinese military drills from August 4 to 7. At some points the „live-fire drills“ will take place within just 20 kilometres (12 miles) of the island’s shore pic.twitter.com/Jtukwvzub5
— AFP News Agency (@AFP) August 4, 2022
Cvičení Peking oznámil neobvyklým způsobem formou lokátorové mapy rozeslané oficiální tiskovou agenturou Xinhua.
Mluvčí Tchajwanského kabinetu, který cvičení rázně odsoudil, také informoval o hackerských útocích na webové stránky ministerstva obrany, ministerstva zahraničí a prezidentské kanceláře, uvedla stanice CNBC.
Čínská armáda se připravuje na vojenský střet
Cvičení zahrnuje kromě námořnictva a letectva také raketové síly, strategické podpůrné síly a síly logistické podpory. Čína podle agentura Reuters již nacvičovala i údery na souši.
Na sociálních sítích se stala virálními videa, na nichž je na čínském území vidět přesun vojenské techniky.
Vojenský komentátor Song Zhongping sídlící v Hongkongu Reuters sdělil, že čínská lidová osvobozenecká armáda chtěla nacvičit blokádu ostrova, pokud by to bylo v pozdější válce nutné.
„Cílem těchto cvičení, řečeno na rovinu, je připravit se na vojenský střet s Tchaj-wanem,“ domnívá se Zhongping.
Pro válku je zdá se i čínská veřejnost. Čínská sociální síť Weibo se začala hemžit příspěvky podporujícími cvičení kolem Tchaj-wanu. „Pojďme znovu sjednotit vlast,“ psali uživatelé na síti.
Footage has emerged on #Chinese television showing how Chinese Armed Forces pull military equipment into #Fujian province, close to #Taiwan. pic.twitter.com/5rwqDw4Sq9
— NEXTA (@nexta_tv) August 2, 2022
„Myslím, že tato návštěva byla dobrá věc,“ okomentoval přílet Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosi na Tchaj-wan muž jménem Zhao. „Dává nám to příležitost obklíčit Tchaj-wan a pak využít této příležitosti a ovládnout jej silou.“
Palesi navštívila Tchaj-Wan i přes varování Číny včera. Setkala se s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a vyjádřila ostrovnímu státu solidaritu.
Military ordinance and troops spotted in route to Fujian, China, this in the province closest to Taiwan.#China #Fujian #Taiwan pic.twitter.com/sli1DnB0eC
— Intel Rogue (@IntelRogue) August 2, 2022
Zónu protivzdušné obrany těsně před příletem Pelosi narušilo přes 20 čínských stíhaček. Ve středu v noci po odletu americké političky do Jižní Koreje zase narušily vzdušný prostor tchajwanského souostroví Ťin-men ležícího těsně před pobřežím Číny drony. Vojáci je zahnali světlicemi, řekl generál Chang Zone-sung z armádního velitelství na Ťin-men.