Náměstek amerického ministra pro ekonomický růst, energii a životní prostředí Keith Krach dorazil na Tchaj-wan ve čtvrtek. Jak informuje BBC, čínské ministerstvo obrany vzápětí obvinilo Spojené státy a Tchaj-wan z „koordinovaného vyhrocování a častého vyvolávání nepokoje“. O návštěvě amerického státního představitele se však vyjádření výslovně nezmiňuje.
Podle čínské strany jsou snahy „používat Tchaj-wan k ovládání Číny“, stejně jako „opírání vlastní síly o cizince“, pošetilé.
Vojenské cvičení, kterým Čína na situaci zareagovala, popsal mluvčí čínského ministerstva obrany jako „legitimní a nezbytné“ opatření, kterým pevninská Čína chrání svou „svrchovanost a integritu“.
Jedná se přitom již o druhou cestu oficiálního představitele americké vlády na Tchaj-wan po návštěvě ministra zdravotnictví Alexe Azara z poloviny srpna. Světovou pozornost vyvolala také nedávná návštěva předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na ostrově. Čína tehdy odpověděla výhružkou svého ministra zahraničí, podle níž měl Vystrčil zaplatit za svou návštěvu Tchaj-wanu „vysokou cenu“.
Tchaj-wan, oficiálně Čínská republika, má necelých 24 milionů obyvatel a rozkládá se na ostrově jihovýchodně od pevninské Číny. Ta jej považuje za svou nedílnou součást.
Jak upozorňuje server BBC, Spojené státy sice nemají s Tchaj-wanem oficiální diplomatické vztahy, de facto s ním však jednají jako s nezávislým státem. Čtyřicet let starý Zákon o vztazích s Tchaj-wanem také výslovně dovoluje americkým vládám prodávat Tchaj-wanu zbraně a udržovat s ním úzké styky.