Kvůli jedinému případu telete s takzvaným onemocněním šílených krav pozastavila Čína dovoz skotu mladšího 30 měsíců z Velké Británie. Šíření nákazy na další skot však podle britských úřadů farmáři ze Somersetu včas zastavili. V pondělí to uvedl server BBC. Čína přitom měla naopak dovoz hovězího poprvé od 90. let 20. století obnovit.
Čína rozhodla o zákazu dovozu hovězího z Velké Británie v 90. letech minulého století. Tenkrát se mezi britským skotem objevila větší vlna onemocnění s názvem bovinní spongiformní encefalopatie (BSE). Nákaza je však známá spíše pod názvem nemoc šílených krav.
Nyní však čínské úřady oznámily další omezení importu hovězího. Do Číny proto nesmí dorazit britské hovězí maso skotu mladšího 30 měsíců. Farmáři ze Somersetu v Anglii totiž 17. září zaznamenali jeden případ BSE. Všimli si tehdy abnormálního chování asi šestiměsíčního telete. Na farmě v té dobu bylo asi 172 dojných krav. Uvedl to server BBC.
Farmáři však tele neposlali na porážku, nikdy proto dle nich nevstoupilo do průmyslového řetězce. Britské Ministerstvo pro životní prostředí, potraviny a venkov pak ubezpečuje, že v současnosti o obchodu s masem vyjednává s čínskými úřady.
„Máme jednu z nejvyšších bio-bezpečností na světě, která je podporována různými kontrolními systémy. Naše produkty jsou proto bezpečné a mohou se nadále vyvážet,“ uvedla pak přední britská veterinářka Christine Middlemiss.
Nedávno Čína zakázala také dovoz hovězího z Brazílie
Britská vláda pak podepsala s Čínou dohodu o obnovení obchodu s hovězím roku 2018. Slíbila tehdy farmářům kompenzaci, podle ní by jim totiž zrušení zákazu mělo v příštích pěti letech přinést na 250 milionů liber. Nyní si však na export do Číny budou muset ještě počkat.
Dovoz z Velké Británie na začátku října zakázaly rovněž Filipíny. Společně s Čínou pak dočasně pozastavily dovoz hovězího z Brazílie, kde se nedávno také vyskytlo několik případů onemocnění BSE. Naopak Spojené státy americké v září oznámily, že zákaz dovozu britského telecího zruší.
Podle tamního ministerstva zemědělství by totiž BSE mohlo znamenat pro lidi risk především kvůli podobnosti s Creutzfeldt-Jakobovou nemocí. Nemoc šílených krav se pak do organismu telat dostává většinou skrz předem kontaminované krmivo.
„Ubezpečujeme zákazníky, že veškerá důležitá ochranná opatření nadále platí a oficiální veterináři společně s hygieniky pracují v Anglii na tom, aby zaručili, že bezpečnost britských spotřebitelů zůstává na prvním místě,“ uvedl pak dle serveru Food Safety News mluvčí Agentury pro potravinové standardy.