Desítky milionů lidí v Číně žijí nyní v lockdownu. Země bojuje s nejhorší vlnou covidu-19 od počátku pandemie, informuje CNN.
Tato epidemie se šíří mnohem rychleji než předchozí vlny méně nakažlivých variant. Počet denních případů prudce vzrostl z několika desítek v únoru na více než 5100 v úterý – což je nejvyšší číslo od vypuknutí epidemie na počátku roku 2020 ve Wu-chanu.
Toto číslo se může zdát ve srovnání s jinými zeměmi nízké. Je však znepokojivě vysoké pro zemi, která se po celou dobu pandemie snažila potlačit ohniska a řetězce přenosu přísnou politikou nulového covidu.
Počet případů začal narůstat na začátku měsíce v několika provinciích po celé zemi, včetně provincie Shandong na východě, Guangdong na jihu a Jilin na severovýchodě.
Do 6. března odborníci varovali, že situace je na některých místech vážná. Vyjádřili však přesvědčení, že Čína má stále schopnost ji zvládnout, uvedl tehdy státní bulvární deník Global Times.
V pěti městech, kde žije dohromady více než 50 milionů obyvatel, je nyní vyhlášena různě přísná bezpečnostní opatření.
Obyvatelé měst Čchang-čchun, Ťi-lin, Šen-čen a Dongguan mají zakázáno opouštět své čtvrti, s výjimkou nezbytných pracovníků a záchranných služeb. Každá domácnost smí každé dva až tři dny poslat pouze jednu osobu na nákup potravin.
Páté město, Langfang, šlo ještě dál a zakázalo všem obyvatelům opouštět své domovy s výjimkou naléhavých případů.
Několik z těchto měst pozastavilo veřejnou dopravu a stravování uvnitř budov, uzavřelo školy a provádí několik kol hromadných testů pro všechny obyvatele. Město Jilin zahájilo deváté kolo testování v úterý a na fotografiích je vidět, jak se obyvatelé řadí venku ve sněhu a jsou pevně zachumlaní.
Zdravotnický materiál v lockdownu dochází
Provincie Ťi-lin rovněž zavedla cestovní omezení a zakázala obyvatelům opustit provincii nebo cestovat mezi městy v provincii.
Tyto uzávěry však pro vládu představují také obrovský logistický problém. Podle televize CCTV má provincie zásoby zdravotnického materiálu pouze na několik dní.
Úřady se nyní předhánějí v posilování kapacit zdravotní péče v těžce postižených oblastech – podle Global Times například budují dočasná léčebná centra ve městech Čchang-čchun a Ťi-lin a nasazují tisíce vojáků, kteří pomáhají s kontrolou Covidu
Provincie Ťi-lin, která má společnou hranici se Severní Koreou, se stala hlavním ohniskem. Virus se rozšířil zejména na místní univerzitě, což vyvolalo veřejné pobouření na internetu. Studenti v karanténě si zde stěžovali na špatné podmínky při izolaci na univerzitní půdě.
Více než 4 000 z úterních hlášených infekcí bylo hlášeno právě v Ťi-linu. Téměř polovina z celkového počtu nakažených v této epidemii pochází z této provincie. Případy tam ještě nedosáhly vrcholu, varovali v úterý úředníci.
Podle úřadů a státních médií stále není jasné, jak několik prvních ohnisek nákazy vzniklo.
Ale několik faktorů — včetně případů importovaných ze zahraničí a převahy varianty omikron — zhoršilo závažnost epidemie v celé zemi, uvedl Global Times s odvoláním na Wu Zunyoua, hlavního epidemiologa Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Řádí i „neviditelný“ omikron
Tento prudký nárůst byl podle nich způsoben omikronem. Jedním z důvodů, proč se případy šíří tak rychle a je obtížnější je vystopovat, jsou podle státních médií mírnější příznaky omikronu a kratší inkubační doba.
Tato vysoce nakažlivá varianta nyní v zemi nahradila kmen Delta jako dominantní a tvoří asi 80 % nedávných případů, uvedl Wu pro Global Times.
Dodal, že odborníci se setkávají jak s BA.1 – původním omikronem -, tak s BA.2, subvariantou, která byla poprvé zjištěna v lednu a které se přezdívá „neviditelná varianta“. Na první pohled při laboratorních testech může totiž vypadat jako jiné varianty covidu.
Podle prvních studií z Velké Británie a Dánska je BA.2 asi o 30 % přenosnější než BA.1. Nyní podle WHO způsobuje přibližně 1 z 5 případů covidu na celém světě, přičemž případy byly zjištěny v desítkách zemí včetně USA. Podle státní zpravodajské televize CCTV byl BA.2 zjištěn v ohnisku nákazy v Jilinu.
Zatím není jasné, zda způsobuje závažnější onemocnění. Některé studie však naznačují, že pravděpodobně nepovede k většímu počtu hospitalizací a úmrtí. Částečně proto, že se objevila tak brzy po původní vlně omikronu, takže mnoho lidí má ochranné protilátky. A to ať už z nedávné infekce, nebo z posilovacího očkování.