Čínská ekonomika v posledních měsících nerostla tak, jak analytici očekávali. Ve druhém čtvrtletí letošního roku místo toho kvůli trvajícím lockdownům zpomalila. Hrubý domácí produkt Číny se proto mezi dubnem a červnem propadl o 2,6 procenta. Důvodem je trvající čínská politika usilující o nulovou toleranci koronaviru. Ta však druhou největší ekonomiku světa brzdí, jelikož znemožňuje fungování podniků, továren a manufaktur. Informoval o tom server BBC.
V druhém čtvrtletí letošního roku čínská ekonomika zpomalila. Od dubna do června nevzrostla tak, jak analytici očekávali a její hrubý domácí produkt klesl o 2,6 procenta. Důvodem jsou trvající lockdowny po celé Číně brzdící fungování tamních manufaktur, továren a podniků. Čína se totiž i nadále snaží razit politiku nulové tolerance vůči koronaviru. V pátek o tom informoval server BBC.
Taková politika však znamená přísné uzávěry znemožňující běžný chod společnosti. Například uvalení lockdownu na město Šanghaj způsobilo problémy s dodavatelskými řetězci po celém světě. Důkazem negativních dopadů takzvané „zero-Covid“ politiky jsou také data z června. Ta ukazují mírné zlepšení ve chvíli, kdy čínské úřady uzávěry uvolnily.
Čínská ekonomika pak v současnosti roste nejpomaleji od roku 2020, kdy začala světová pandemie. Tehdy na jaře totiž podle serveru CNN Business klesla o 6,8 procenta. V druhém čtvrtletí letošního roku pak vzrostla o 0,4 procenta, i když měl její předpokládaný růst dosáhnout jednoho procenta. Na začátku roku přitom vzrostla o 4,8 procenta. Tehdy totiž ještě ekonomika nezaznamenala dopady lockdownů zavedených především v březnu a dubnu.
Navzdory zpomalující ekonomice klesla v Číně nezaměstnanost o 3,5 procenta
Čína tak nejspíše letos nedosáhne na svůj cíl ekonomického růstu v hodnotě 5,5 procenta. V první polovině roku totiž čínská ekonomika vzrostla o pouhých 2,5 procenta. Kromě lockdownů k jejímu zbrždění přispěla také tamní realitní krize, hrozící celosvětová recese, válka na Ukrajině, zvyšování úrokových sazeb nebo rostoucí nespokojenost ze strany veřejnosti.
„I když byla úroveň HDP horší, než jsme čekali, nezaměstnanost klesla o 3,5 procenta a tržbám se velice dařilo,“ okomentoval pak pro server BBC současnou stiuaci v Číně analytik pro asijsko-pacifický region platformy Oanda Jeff Halley.
A thriving economy and promise of growing wealth have underpinned China’s ascent, part of the bargain that Chinese citizens accept in exchange for living under authoritarian rule. What happens as economic growth slows? @daiwaka https://t.co/clk346gFmQ
— Motoko Rich (@motokorich) July 15, 2022
Podle serveru Al Jazeera měly tamní tržby v druhém čtvrtletí vzrůst o 3,1 procenta. Předčily tak očekávání mnohých analytiků, jelikož se jednalo o jejich nejrychlejší růst za poslední čtyři měsíce. Průmyslová produkce zase v červnu oproti loňskému roku ve stejné době vzrostla o 3,9 procenta.
Přesto však většina analytiků neočekává rychlé obnovení čínské ekonomiky. Tamní vláda totiž i nadále propaguje politiku nulové tolerance vůči Covidu-19. V posledních týdnech oznámila další restrikce například v provinciích Xian, Lanzhou, Haikou, Macau nebo Anhui.