Čína ve středu zahájila cvičení s ostrou střelbou v Tchajwanském průlivu a ve Východočínském moři, během nichž její armáda simulovala údery na přístavy a energetická zařízení. Cvičení s názvem „Strait Thunder“ představuje další eskalaci rostoucí vojenské přítomnosti Číny v okolí Tchaj-wanu, který Peking považuje za své území. O vývoji v oblasti informovaly agentura Reuters nebo server BBC.
Před podniknutím manévrů Čína zesílila svou rétoriku vůči tchajwanskému prezidentovi Laj Čching-teovi, kterého nazvala „parazitem“. Laj začátkem tohoto měsíce označil Čínu za „zahraniční nepřátelskou sílu“. Situace se vyostřila také v návaznosti na návštěvu amerického ministra obrany Petea Hegsetha v Asii.
China carries out live-fire exercises in drill encircling Taiwan – military https://t.co/8nzNrB7QsY
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 2, 2025
„Cvičení zahrnuje přesné údery na simulované cíle klíčových přístavů a energetických zařízení a dosáhlo požadovaných účinků,“ uvedlo čínské vojenské velitelství. Akce se zúčastnila i letadlová loď Šan-tung, která se pohybovala východně od Tchaj-wanu v rámci nácviku operace zaměřené na „vícerozměrnou blokádu a kontrolu“. Podle armády mělo jít o varování před separatistickými kroky.
Ve středu ráno se v blízkosti ostrova nacházelo více než 10 čínských válečných lodí, přičemž cvičení se účastnila i čínská pobřežní stráž, sdělil agentuře Reuters vysoce postavený tchajwanský bezpečnostní představitel.
Laj Čching-te, který se prezidentského úřadu ujal loni, nároky Pekingu opakovaně odmítl. „O budoucnosti Tchaj-wanu může rozhodnout pouze jeho lid,“ konstatoval.
USA stojí za Tchaj-wanem, zní z Washingtonu
V reakci na nejnovější vojenské manévry Číny Bílý dům v úterý připomněl, že americký prezident Donald Trump klade důraz na zachování míru v Tchajwanském průlivu. Ve středu americké ministerstvo zahraničí svůj závazek vůči Tchaj-wanu potvrdilo.
Během nedávné návštěvy Asie ministr obrany Hegseth rovněž opakovaně kritizoval agresi Číny v regionu a zavázal se v případě potřeby zajistit „robustní odstrašení“.
Podle BBC je pravděpodobné, že čínská armáda bude podobná cvičení v okolí Tchaj-wanu opakovat pravidelně. Někteří odborníci přitom takové akce považují za generální zkoušku na případnou skutečnou blokádu s cílem vládu v Tchaj-peji svrhnout.