Čínští diváci filmu Mimoni 2: Padouch přichází po jeho premiéře zjistili, že je čekal jiný konec než všechny ostatní. Čína ho zcenzurovala tak, aby hlavní postava filmu a super padouch Gru skončil napravený. Místo zločinecké kariéry ho tak čekaly rodinné hodnoty a výchova tří dětí. Upravený konec nápadně připomíná politiku tří dětí, kterou se čínské úřady snaží kvůli snižující se porodnosti propagovat. Informoval o tom server BBC a The Guardian.
Pokud byste se rozhodli zajít na nový film Mimoni 2: Padouch přichází do kina v Číně, čekal by vás jiný konec než všechny ostatní. Tamní úřady se totiž rozhodly ho zcenzurovat tak, aby lépe odrážel rodinné hodnoty. Film totiž vypráví dospívání super padoucha Gru, kterého diváci znají ze série filmů Já, padouch. V čínské verzi se ale podle serveru BBC místo ke zločinecké kariéře navrátí k rodině. Stane se z něho tedy polepšený a dobrý člověk.
Výchovu tří holčiček známých už z předchozích filmů pak bude Gru považovat za svůj největší životní úspěch. V originální verzi přitom spolu se svým zločineckým mentorem Wild Knuckles spokojeně unikne policii, aby se tak mohl v budoucnosti stát nejlepší padouchem na světě. Čínská cenzura přitom mentora Gru známého jako Wild Knuckles poslala do vězení, kde měl strávit 20 let. Během nich měl rovněž odhalit lásku k herectví a založit vězeňský divadelní spolek.
Upravený film je pak o něco delší než originál, jelikož k němu čínské úřady přidaly obrázky s titulky. V nich pak vysvětlují, jak měl podle nich příběh dopadnout. O upraveném konci se čínští diváci bavili především na sociální síti Weibo. Většina z nich přitom čínskou variantou pohrdla. „Mohu k filmu pouze říct, že Gru z ostatních filmů nejspíše žije v nějakém paralelním vesmíru,“ okomentoval například snímek podle serveru Daily Mail jeden z uživatelů.
Přidané scény filmu Mimoni 2 měly podle uživatelů Weibo připomínat slajdy z PowerPointu
Pozměněný konec filmu Mimoni 2 až příliš nápadně připomíná čínskou politiku tří dětí. Pomocí ní se totiž tamní úřady snaží v zemi zvýšit čím dál více klesající porodnost. Média proto diskutují, zda měl upravený konec záměrně propagovat právě tuto politiku. Někteří z uživatelů sociální sítě Weibo také přirovnali přidané obrázky s titulky k „velmi primitivním slajdům z PowerPointu“. Není dosud jasné, zda cenzuru nařídily čínské úřady, nebo producenti filmu. Ti totiž mohli samotní usoudit, že se jedná pro Čínu o více vhodný konec.
China sure is into the habit of changing endings, as we saw recently with Fight Club, especially those that imply that „crimes does pay“. https://t.co/nBOS8gJate
— Mathew Buck (@FB_BMB) August 23, 2022
Film však prozatím od své páteční premiéry slaví v Číně úspěch. Jedná se totiž o třetí nejúspěšnější animovaný hollywoodský snímek, který se v Číně od začátku pandemie promítal. Za svůj první den měl tak vydělat okolo 21,74 milionů jüanů, tedy asi 3,2 milionů dolarů. V minulosti pak čínské cenzuře neunikly i jiné americké filmy. Kontroverzi vyvolal například také upravený konec snímku Fight Club nebo některé vyřazené scény a hlášky ze slavného seriálu Přátelé.