Vrtulník musel zachraňovat jednoho vysokoškolského studenta dvakrát ve čtyřech dnech, napsal deník Metro. Na horu Fudži v Japonsku se vydal mimo sezónu, přičemž nebyl schopen stezku sejít. O několik dní později se tam vrátil, aby našel ztracené věci, včetně svého mobilního telefonu. Ani podruhé se však nedokázal dostat bez pomoci zpět. Informuje o tom i server BBC News.
Sedmadvacetiletý Číňan žijící v Japonsku si potvrdil, že vydávat se na horu Fudži mimo sezónu je extrémně nebezpečné. V úterý horu úspěšně zdolal, ztratil ale mačky – násadu s hroty připevněnou na spodek horolezeckých bot – kvůli čemuž nebyl schopen sestoupit stezku ve výšce tří tisíc metrů nad mořem. Studenta vyzvedl vrtulník.
Student rescued from Mount Fuji goes back for his phone and has to be rescued again https://t.co/0s6zIgqv3f
— Metro (@MetroUK) April 28, 2025
V sobotu do nemocnice záchranáři dopravili horolezce s podezřením na výškovou nemoc. Narazil na něj na té samé stezce jiný mimosezónní horolezec. Později policie potvrdila, že šlo o toho samého Číňana. V sobotu se rozhodl vrátit pro věci, které na hoře nechal, včetně svého mobilního telefonu.
Není jasné, jak je možné, že ztratil mačky a mobil, ani to, jestli alespoň část ze svého vybavení našel.
Mimo sezónu je hora zrádná
Mladík schytla kritiku na sociálních sítích. Někteří uživatelé ho obvinili z nezodpovědnosti, když se pokoušel horu Fudži zdolat mimo sezónu. Jiní kritizovali, že se tam vrátil pro své věci navzdory nebezpečí. Tvrdí, že by měl proplatit výjezdy záchranářům, kteří se pro něj museli na horu vracet dvakrát v pouhých čtyřech dnech.
Japonské ministerstvo životního prostředí reagovalo prohlášením, že všechny stezky vedoucí na vrchol hory Fudži jsou v tuto roční dobu uzavřeny. Oficiální horolezecká sezóna začíná začátkem července a končí začátkem září. Mimo sezónu jsou tam podle ministerstva velmi nebezpečné podmínky.
„Po uzavření hory se uzavírají i horské chaty. Drsné povětrnostní podmínky na hoře Fudži s sebou přinášejí prudké poryvy větru a sněhové bouře, takže riziko nehod je extrémně vysoké a je to extrémně nebezpečné,“ uvedlo ministerstvo.
Hora Fudži je známá svým dokonale symetrickým kuželovitým tvarem. Loni ji od července do září navštívilo více než 200 tisíc lidí. Právě overturismus je důvod, proč japonská vláda zavedla poplatky a omezení počtu návštěv na nejfrekventovanější trase.