Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli, informuje server Business Insider. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod, píše web China Daily.
Spotřebitelé v Číně nedostatečně utrácejí, poškozují tak luxusní značky a zpomalují ekonomický růst. Vklady domácností na depozitní účty koncem června vzrostly na rekordní hodnotu kolem 147 bilionů čínských jüanů.
V první polovině letošního roku si domácnosti připsaly na své depozitní účty 9,3 bilionu jüanů, píše Business Insider s odkazem na Čínskou lidovou banku. Peníze navíc však spotřebitelé dostatečně neutráceli a úspory se tak nepromítaly do výdajů.
China's consumers aren't buying stuff, but it's not because they're brokehttps://t.co/3ZB5QWcw2f
— Business Insider Africa (@BusInsiderSSA) July 19, 2024
To je hlavní důvod ekonomického růstu o 4,7 procenta za druhé letošní čtvrtletí, který zaostával za očekáváním analytiků. Stejně tak zklamal i růst maloobchodních tržeb, poskočil o pouhá dvě procenta a vedl si nejhůře za poslední rok a půl.
Některé luxusní obchodní domy pak oznámily pokles tržeb. Číňané kvůli nedostatečné záchranné síti dostali přesvědčení, že musí šetřit, upozornila americká investiční banka TD Cowen. Lidé tedy vydělávají, šetří, ale už penězi neživí ekonomiku.
Co na to vláda
Číňané stále utrácejí, ale opatrněji v důsledku slabé důvěry v domácí ekonomiku. Tato nedůvěra je způsobena krizí na nemovitostním trhu, zadlužením federální vlády i regionálních vlád, geopolitickými protivětry a demografickými problémy.
Lidé v komunistické zemi navíc v poslední době raději utrácejí za cestování do zámoří. Celkem 64 respondentů v průzkumu TD Cowen uvedlo, že plánuje utrácet za cestování a 17 procent už nechce tolik utrácet za luxusní zboží.
Komunistická vládnoucí strana se na třídenním plenárním zasedání zavázala zvyšovat domácí poptávku a vytvořit vyspělý socialistický systém tržního hospodářství do roku 2035. O výsledcích jednání se zmiňuje třeba China Daily.
Čína rovněž hodlá upevnit a dále rozvíjet veřejnou ekonomiku a pokračovat v zajišťování veřejného blahobytu a ochrany životního prostředí. Celkovým cílem je zajistit stabilitu čínské ekonomiky a pokročit v modernizaci země.