Čínští vědci úspěšně naklonovali trojici superkrav schopných produkovat neobvykle velké množství mléka. Čínská státní média to popisují jako průlom, který Číně pomůže zbavit se závislosti na plemenech dovážených do země ze zahraničí. Informují o tom CNN a Business Insider.
Naklonovali jsme tři superkrávy, tvrdí čínská státní média s odkazem na vědce ze Severozápadní univerzity zemědělských a lesnických věd a technologií. Narodila se před lunárním Novým rokem 23. ledna v autonomní oblasti Ning-sia na severu země.
Superkrávy byly naklonovány z mléčných krav holštýnského plemene, které pocházejí z Nizozemska. Tyto superkrávy mohou podle vědců vyprodukovat až 18 000 litrů mléka ročně a 100 000 litrů za život.
Chinese scientists have successfully cloned three „super cows“ that can produce an unusually high amount of milk, state media reported. https://t.co/B7aLh3uzb5
— CNN (@CNN) February 2, 2023
Americké ministerstvo zemědělství pro srovnání uvedlo, že to je 1,7násobek množství mléka, které vyprodukovala průměrná kráva v USA v roce 2021.
První z klonovaných „supertelat“ se narodilo 30. prosince císařským řezem kvůli svým relativně velkým rozměrům. Váží 56,7 kilogramů.
Vědci vytvořili 120 klonovaných embryí z ušních buněk vysoce produktivních krav, přičemž je implantovali do krav náhradních.
Čína v klonování zvířat pokročila
„Do dvou až tří let plánujeme vybudovat stádo složené z více než tisícovky superkrav,“ tvrdí vedoucí projektu Jin Yaping. Podle něj bude tohle číslo solidním základem pro řešení závislosti Číny na dovozu zámořských dojnic.
Naklonování superkrav považuje za průlom. Umožní totiž Číně chovat jen ty nejlepší krávy ekonomicky proveditelným způsobem, uvedla televize CNN. Pouze pět z 10 000 krav v Číně dokáže za svůj život vyprodukovat 100 000 tun mléka.
To z nich činí neuvěřitelně cenné kusy pro chov. Bohužel mnohdy nejsou za celý svůj život identifikovány, což jejich chov ztěžuje. Až 70 procent čínských dojnic se přitom dováží ze zahraničí.
Server Business Insider upozornil, že Čína v několika posledních letech v oblasti klonování zvířat výrazně pokročila. Moderními technikami dokázala naklonovat skot, ovce, prasata, ale dokonce i domácí mazlíčky.
Číňané se tak snaží zlepšit efektivitu potravinové produkce a kvalitu a chuť masa nebo mléčných výrobků. Čína do klonování zvířat intenzivně investuje, neboť se snaží uspokojit vysokou poptávku stále se rozšiřující populace.
Klonování je nicméně kontroverzní oblastí vědy. Někteří kritici ji zavrhují z etických důvodů, jiní zase zmiňují dopad technologií užívaných během klonování na životní prostředí. Existují rovněž obavy o zdraví a dobré životní podmínky u klonovaných zvířat.