Nepopsané listy papíru, státní hymna i nápadité slovní hříčky se staly způsobem, jak Číňané při víkendových protestech vyjadřovali svou nespokojenost s vládou v Pekingu a její přísnou covidovou politikou. Na prestižní pekingské univerzitě Čching-chua se například studenti vyfotografovali s Fridmanovou rovnicí, která je pojmenována po ruském fyzikovi, jehož jméno připomíná výraz „free man“, svobodný člověk, uvedla agentura AFP.
Poté, co čínské vyhledávače začaly v reakci na protesty blokovat určitá klíčová slova, objevilo se na sociální síti WeChat množství absurdních pozitivně laděných příspěvků jako „dobrý dobrý dobrý dobrý dobrý“ nebo „dobrý dobrý dobře“. Do dnešního rána byla řada těchto příspěvků cenzory smazána, stejně jako ty, které zmiňovaly „papíry A4“.
How Chinese are protesting zero-Covid.
— AFP News Agency (@AFP) November 28, 2022
Holding up blank pieces of paper, co-opting the national anthem, complicated wordplays: protesters in China are devising a myriad of creative ways to voice dissent against the government and its zero-Covid policyhttps://t.co/EuGzOzx3WL pic.twitter.com/ezIPdiUoyH
Tyto komentáře odkazovaly na nepopsané listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestu proti cenzuře. Demonstranti s bílými papíry v rukou byli o víkendu k vidění v Šanghaji i v Pekingu, další lidé si na svůj profil na WeChatu dali bílé čtverečky.
Na nedělní demonstraci v Pekingu zaznělo i volání: „Nechceme testy na covid, chceme svobodu!“, v Šanghaji zase lidé provolávali: „Nechceme testy na covid, chceme jíst!“ Podle agentury AFP byly tyto slogany narážkou na protivládní transparent vyvěšený na jednom z mostů v Pekingu krátce před říjnovým sjezdem Komunistické strany Číny. „Chceme jídlo, ne PCR testy. Chceme svobodu, ne lockdowny. Chceme respekt, ne lži. Chceme reformy, ne kulturní revoluci. Chceme volby, ne vůdce. Chceme být občany, ne otroky,“ stálo tehdy na jednom z transparentů, zatímco druhý žádal bojkot školního vyučování, stávky a svržení prezidenta Sia.
Řadu víkendových demonstrací provázel zpěv čínské hymny a Internacionály, což podle AFP mělo předem zamezit kritice úřadů, že se jedná o akce, které nejsou vlastenecké a jsou organizované ze zahraničí. Jedna z videonahrávek, rychle odstraněná cenzory, ale ukázala čínské studenty na koleji, jak zpívají kantonskou popovou píseň rockové skupiny Beyond o nekonečném oceánu a širém nebi, jež se stala oblíbeným songem prodemokratických demonstrantů v Hongkongu.
Na webu se také objevily příspěvky přímo odmítající, že by protesty byly organizovány „zahraničními silami“. Taková obvinění vznesla v minulosti čínská vláda opakovaně například u demonstrací v Hongkongu, Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang či v Tibetu. „Nejsem zahraniční síla, jsem čínský občan,“ hlásaly obrázky šířící se na internetu, údajně převzaté z univerzitních areálů a graffiti v různých čínských městech.