Ve věku padesáti let zemřela Číňanka Ču Ling, kterou upoutala před bezmála třiceti lety záhadná otrava na lůžko. Pachatel se nikdy nenašel. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Oznámení o její smrti zveřejnila její mateřská univerzita Čching-chua v příspěvku na čínské sociální síti Weibo. Platformu zaplavila vlna kondolencí.
#Woman whose mystery poisoning captivated #China for decades dies | CNN https://t.co/WZGOlkRwmr
— Free Tibet (@FreeTibet100) December 24, 2023
„Ču Ling houževnatě bojovala s nesmírnou bolestí po mnoho let. Po celý život se Ču Ling vždy těšila péči, podpoře a povzbuzení mnoha absolventů, všech společenských vrstev a školy,“ napsala v sobotním příspěvku prestižní pekingská univerzita, často nazývaná „čínský MIT“.
Ženinu smrt potvrdil podle CNN také její otec Wu Čeng-ži. Podle jeho slov bude pohřbena v Pekingu. List uvedl, že její pohřeb se bude konat v neděli.
Otrava thaliem
Ču byla v roce 1994 studentkou druhého ročníku chemie a úspěšnou hudebnicí na univerzitě Tsinghua, když jí začal bolet žaludek a vypadávat vlasy. Další zdánlivě nevysvětlitelné příznaky posléze ukázaly na otravu thaliem. Vysoce toxická chemikálie, používaná v jedech na hlodavce a hmyz, nakonec způsobila, že Ču prakticky oslepla a její mentální schopnosti se rovnaly šestiletému dítěti.
Trpěla několik měsíců a nakonec upadla do kómatu, než byla příčina jejího onemocnění diagnostikována. Navzdory podezření na cizí zavinění a policejnímu vyšetřování nebyl nikdo obviněn.
Případ Ču poutal pozornost celé země po celá desetiletí od jejího otrávení a vyvolal rozhořčení a volání po spravedlnosti a odpovědnosti. V sobotu se zpráva o její smrti stala nejvyhledávanější položkou na Weibo. Dosud zaznamenala více než 400 milionů zobrazení, a čínští uživatelé internetu projevovali zármutek.
„Když jen pomyslím na její nepředvídatelné utrpení, které se táhlo 30 let, na strádání, které se nedá popsat slovy, a na nedostatek spravedlnosti, cítím hněv, který se nedá zkrotit,“ napsal Yan Feng, profesor lingvistiky z Fudanské univerzity, který má na Weibo 5,5 milionu sledujících. „Ať zesnulí odpočívají v pokoji a živí v klidu,“ dodal.
„Dívka, která milovala guqin, nás opustila, přeji jí šťastnou cestu! V nebi už nebude žádná bolest!“ zněl další komentář s více než 10 000 lajky, který odkazoval na čínský hudební nástroj, na který Zhu hrála.
Politické tlaky na vyšetřování
Další uživatelé sociálních sítí se v sobotu zaměřili na bezvýsledné vyšetřování čínských úřadů. Šíří se spekulace, že vyšetřování mohlo být zastaveno kvůli mocenským konexím rodiny bývalé podezřelé. Jejich komentáře odrážely volání po spravedlnosti.
„Hlavním důvodem, proč případ Ču vyvolává tolik hněvu a sympatií veřejnosti, je to, že mnoho lidí v Číně v něm vidí kus sebe. Utrpěli nějakou nespravedlnost, ale nikdy nedošlo ke spravedlivému, nezávislému nebo transparentnímu vyšetřování ze strany úřadů,“ uvedl Yaqiu Wang, ředitel výzkumu pro Čínu v neziskové organizaci Freedom House se sídlem ve Washingtonu.
„Obětaví rodiče Ču, kteří se o ni téměř tři desetiletí skvěle starali, také symbolizují rodinnou péči, kterou lidé v Číně důvěrně znají a musí se na ni spoléhat. Systému se nedá věřit a spolehnout se na něj,“ dodal Wang.
Čínský justiční systém je notoricky známý svou neprůhledností. Podle skupin bojujících za práva může dlouhodobě podléhat politickým zájmům, přestože Čína tvrdí, že posiluje právní stát.
Po otravě policie vyšetřovala jednu z Čuových spolubydlících, Sun Wej, ale později oznámila, že je mimo podezření. Mnozí internetoví diskutující v minulosti spojovali neradostný průběh vyšetřování se Suniným rodinným zázemím.
Několikrát vinu popřela
V roce 2013, kdy případ smrtelné otravy na šanghajské koleji v dubnu znovu vzbudil zájem celé země, spustili uživatelé sociálních médií petici adresovanou vládě USA. V ní ji vyzývali, aby podnikla kroky proti bývalé podezřelé ženě, která podle nich pobývala v Americe. Podle BBC se v petici píše, že Sun Wej měla „politické rodinné konexe, ale měla i motiv a přístup ke smrtící chemikálii“.
Dědeček Sun Wej byl před komunistickým převzetím moci v Číně v roce 1949 vysokým úředníkem nacionalistické vlády. Později až do své smrti v roce 1995 zastával vysoké, i když převážně symbolické, funkce v lidové republice.
Jeden z bratranců otce Sun byl v letech 1993-2003, kdy zastával funkci místopředsedy nejvyššího čínského politického poradního orgánu, považován za národního vůdce.
Sun údajně v průběhu let učinila několik online prohlášení na čínském internetovém diskusním fóru Tianya. Mimo jiné v roce 2005. V něm uvedla, že ji policie v roce 1998 očistila jako podezřelou kvůli nedostatku důkazů.
Sun, která měla podle státních médií přístup k thaliu v univerzitní laboratoři, uvedla, že nebyla jedinou studentkou, která měla přístup k toxické látce. Popřela osobní nepřátelství mezi ní a Ču. K politickým konexím své rodiny uvedla, že její dědeček byl v době, kdy ji vyslýchali, už mrtev. Naposledy napsala na sociální síť v roce 2013. „Přeji si, aby byl nalezen skutečný pachatel, víc než kdokoliv jiný,“ uvedla.