Druhá největší ekonomika v roce 2024 zpomalí z 5,2 procenta na 4,5 procenta navzdory investicím do výroby, stavebnictví a služeb, uvedla Světová banka ve své nejnovější zprávě. Čína podle ní primárně musí zvýšit domácí poptávku po zboží. Informují o tom agentura AP a server ABC News.
Čínská ekonomika v příštím roce meziročně zpomalí z letošních 5,2 procenta na 4,5 procenta. Nová zpráva Světové banky označila za hlavní příčinu tohoto propadu šok z pandemie covidu-19, který spustil řadu dalších problémů.
Banka zopakovala, že čínskou ekonomiku činí zranitelnou krize na trhu s nemovitostmi, slabá poptávka po čínském exportu i na domácím trhu po zboží, vysoká úroveň státního dluhu a související nedůvěra v čínskou ekonomiku.
The World Bank is forecasting that China's economy will slow next year, with annual growth falling to 4.5% from 5.2% this year. The report issued Thursday said the recovery of the world's second-largest economy from setbacks of the COVID-19 pandemic, am… https://t.co/SHgDDEIF0U
— KSTP (@KSTP) December 14, 2023
Druhou největší světovou ekonomiku pak oslabuje i vysoká nezaměstnanost mezi mladými lidmi. V tomto ohledu však přestal Peking statistiky zveřejňovat. Jednou z největších výzev pro čínskou vládu je také stárnoucí populace.
„Náš výhled podléhá značným rizikům poklesu,“ cituje agentura AP vyjádření banky. Její odhad, že letos dosáhne růst čínské ekonomiky pěti procent, přičemž příští rok klesne na čtyři procenta, je v souladu s prognózami většiny analytiků.
Odhady banky nejsou příznivé ani pro rok 2025. Čínská ekonomika podle zprávy opět zpomalí na 4,3 procenta. V posledních několika letech přitom rostla od 2,2 procenta v roce 2020 do 8,4 procenta o dva roky později.
Hlavně zapracovat na důvěře
V roce loňském se však propadla na tři procenta, což byl přímý důsledek pandemických restrikcí. Tvrdou ránu utrpěl turistický ruch, doprava, výroba a další podnikání. Nejen v Číně kvůli tomu prudce vzrostla nezaměstnanost.
Další problém tkví podle banky v tom, že většina nových pracovních míst v Číně otevřených během ekonomického oživení po pandemii nabízela práci s nízkou úrovní kvalifikace v odvětví služeb – tedy pozic s nízkými mzdami.
Čínská vláda vsadila na investice do výroby v oblastech elektromobilů, baterií a dalších zelených technologií. Velké pozornosti Pekingu se těšila výroba počítačových čipů, lékem na „nemoc“ čínské ekonomiky je ale spotřebitelská důvěra.
Čínská centrální vláda by měla provést zásadní strukturální změny a tuto důvěru ve spolupráci s lokálními vládami posílit místo investic do stavebnictví a průmyslové výroby, upozornila podle televize ABC zpráva.
V zemi je položen dostatek moderních silnic, je zde mnoho přístavů, železnic a bytových projektů. V mnoha výrobních odvětvích je nadměrná kapacita. Zisky z těchto investic nejsou v tomto případě dostatečnou vzpruhou pro čínskou ekonomiku jako spotřebitelské výdaje.