Čína zakončila rok 2024 lepším výsledkem, než se očekávalo. Hrubý domácí produkt vzrostl o 5 % a splnil stanovený cíl. Poslední čtvrtletí přineslo růst 5,4 % meziročně, což bylo nejrychlejší tempo od poloviny roku 2023. Ekonomiku podpořila vládní stimulace, přesto nad ní visí hrozba nových obchodních tarifů ze strany USA.
Průmyslová výroba v prosinci zrychlila na 6,2 % meziročně, zatímco maloobchodní tržby vzrostly o 3,7 %. Investice do nemovitostí se ale propadly o 10,6 %, což potvrzuje vleklou krizi v tomto sektoru. Podle serveru Market Screener čelí čínský trh strukturálním problémům, které by mohly ovlivnit dlouhodobý růst.
China has just released economic data including GDP growth. Helen Qiao, chief Greater China economist at BofA Global Research, analyzes on @BloombergTV. pic.twitter.com/nENInAujsE
— Bloomberg TV (@BloombergTV) January 17, 2025
Ekonomové upozorňují, že domácí poptávka zůstává slabá. Gary Ng z Natixis uvedl, že „pokud chce Čína dosáhnout růstu nad 4,5 % v roce 2025, bude muset přistoupit k výraznějším snížením úrokových sazeb a dalším fiskálním opatřením“. Stimulační kroky z loňského roku však ukázaly, že vláda má vůli podpořit ekonomiku i přes složité podmínky.
Rizika pro letošek vyplývají především z amerických tarifů. Reuters připomíná, že prezident Donald Trump, který se brzy vrátí do úřadu, plánuje výrazně navýšit cla na čínské zboží. To by mohlo ovlivnit obchod a přinutit Čínu k dalšímu uvolnění měnové politiky.
Podle analytiků by vláda mohla znovu stanovit letošní růstový cíl na úroveň „kolem 5 %“. Podle ING však bude dosažení tohoto cíle záviset na silnější fiskální podpoře a rychlých reakcích na možné šoky v oblasti zahraničního obchodu.
Výhled na rok 2025 je tak smíšený. Čínská ekonomika se stále potýká s následky pandemie, slabou spotřebitelskou poptávkou a problémy v realitním sektoru. Analytici však věří, že další vládní zásahy by mohly oživení urychlit.