Některé ukazatele čínské ekonomiky začaly naznačovat její celkové zlepšení. Krize na trhu s nemovitostmi však hospodářský růst komunistické země stále brzdí. Analytici očekávají brzké celkové zlepšení, poukazují však na hlubší problémy druhé největší světové ekonomiky. Informují o tom AP a ABC.
Podle zprávy čínského Národního statistického úřadu v prvních dvou letošních měsících průmyslová výroba v komunistické zemi meziročně vzrostla o sedm procent, což je mírně nad očekáváním analytiků, upozornila agentura AP.
Investice do fixních aktiv vzrostly o 4,2 procenta. Realitní sektor však zůstal pomalý a v lednu a únoru meziročně zpomalil o devět procent. Jak upozorňuje AP, tamní trh s nemovitostmi je stále ve fázi „přizpůsobení“ a „přechodu“.
China's economy shows signs of improvement, but its property sector is still in the doldrums https://t.co/4lSLpaKuJ3
— Devdiscourse (@Dev_Discourse) March 18, 2024
Mluvčí statistického úřadu novináře ubezpečil, že čínští představitelé se na výročním zasedání Národního lidového kongresu zavázali zefektivnit politiku v sektoru nemovitostí, což podle něj povede ke „stabilnějšímu a zdravému růstu“.
Například se zavázali k navýšení investic pro developery a k výstavbě dostupnějšího bydlení. Peking již předtím zvýšil investice do průmyslové výroby a vývoje nových technologií, což byly kroky pro rychlejší oživení ekonomiky.
Čína nemá vyhráno
Co se spotřebitelských výdajů týče, dočasně je podpořily lunárními novoročními slavnostmi. Podle analytiků a ekonomů pořád platí, že dosáhnout letos vládou vytyčeného pětiprocentního hospodářského růstu bude náročné.
„Průmyslová výroba byla značná, podpořená silným expertem, zatímco investice do fixních aktiv na druhé straně byly pravděpodobně podpořeny státem řízeným tlakem na začátku tohoto roku,“ vysvětlila Louise Loo z Oxford Economics.
„Očekáváme zlepšení ekonomické dynamiky v blízké budoucnosti vzhledem k politickým stimulům,“ doplnil čínský ekonom Zichun Huang z Capital Economics. „Ale tohle oživení se může ukázat jako krátkodobé kvůli základním strukturálním problémům ekonomiky.“
Oficiální míra nezaměstnanosti v čínských městech ve zmíněném období dosahovala 5,2 procenta. Bez práce však bylo 14,6 procenta mladých Číňanů ve věku 16 až 24 let. To je zlepšení z prosincové hodnoty 14,9 procenta, uvedla televize ABC.
Tyto údaje poukazují na setrvávající problémy u mladých Číňanů najít si zaměstnání po pandemii. Peking dočasně přestal měsíční údaje o počtech mladých lid bez práce zveřejňovat, i když se jedná o jeden z hlavních ukazatelů zpomalování ekonomiky. Tohle embargo porušil letos.