Populace Číny se v roce 2024 snížila o 1,39 milionu lidí. Ani mírný nárůst porodnosti, poprvé od roku 2016, nestačil zvrátit dlouhodobý trend stárnutí a úbytku obyvatelstva. Tento vývoj představuje vážnou výzvu pro ekonomiku i vládu země.
Podle čínského Národního statistického úřadu se v loňském roce narodilo 9,54 milionu dětí, což je mírné zlepšení oproti 9,02 milionu v roce 2023. Celkový pokles obyvatelstva však pokračuje, přičemž mladí lidé odkládají zakládání rodin kvůli vysokým nákladům na život a touze po vzdělání a kariéře, uvádí agentura AP.
#UPDATE China said Friday its population fell for the third year running in 2024, extending a downward streak after more than six decades of growth as the country battles a looming demographic crisis.
— AFP News Agency (@AFP) January 17, 2025
The population stood at 1.408 billion by the end of the year, Beijing's… pic.twitter.com/60xkq464jS
Nedostatek dětí začíná ovlivňovat mnoho odvětví. Uzavírají se porodnická oddělení v nemocnicích, výrobci kojenecké výživy omezují výrobu a tisíce mateřských škol bylo zavřeno. V roce 2023 přišlo o práci více než 170 tisíc učitelů předškolní výchovy, informuje The New York Times.
Čína už před lety povolila rodinám mít až tři děti, doprovázené finanční podporou a jinými výhodami. Přes veškeré snahy se však porodnost stabilně propadá. „Porodnost klesá volným pádem,“ vyjádřila se jedna ředitelka školky v čínském Chongqingu.
Stárnoucí populace představuje další problém. Více než 22 % obyvatelstva je starších 60 let a do roku 2035 by toto číslo mohlo překročit 30 %. Zatímco školky zejí prázdnotou, mění se některé na domovy pro seniory. Čína tak podle AP čelí riziku, že „zestárne, než zbohatne“.
Urbanizace mezitím pokračuje. V loňském roce se do měst přestěhovalo dalších 10 milionů lidí. Podíl městského obyvatelstva dosáhl 67 %. Tento trend ale nepomůže řešit problémy, které přináší klesající porodnost a stárnoucí populace.