Americké námořnictvo zveřejnilo video, které zachycuje sobotní „nebezpečný manévr“ v Tchajwanském průlivu, při němž čínská válečná loď přejela před americkým torpédoborcem. Dle agentury Reuters se v kontextu zhoršujících se čínsko-amerických vztahů jedná o riskantní incident. Šlo už o druhý takový v asijsko-pacifickém regionu za méně než 10 dní, upozornil server Al-Džazíra.
Americká armáda uvedla, že torpédoborec USS Chung-Hoon a kanadská fregata HSMC Montreal byly v sobotu na rutinní plavbě průlivem, když se čínská loď dostala před americké plavidlo a přiblížila se na vzdálenost 137 metrů. Na videozáznamu, který americké námořnictvo dle Reuters zveřejnilo v neděli pozdě večer, je patrné, jak čínská válečná loď zkřížila cestu lodi Chung-Hoon.
Americké velitelství pro Indopacifik v prohlášení uvedlo, že americký torpédoborec udržoval kurz a zpomalil, aby se vyhnul srážce, napsal server Al-Džazíra.
K incidentu došlo v době, kdy se obě země vzájemně obviňují za to, že nevedou vojenské rozhovory. Neshody mezi nimi panují ve všech oblastech, od obchodu a Tchaj-wanu až po ruskou invazi na Ukrajinu. To podle Reuters vyvolává obavy z možných budoucích střetů, které by se mohly vymknout kontrole.
Američané provokovali, jednali jsme v souladu se zákonem, vzkazuje Čína
„Opatření přijatá čínskou armádou byla zcela opodstatněná, legitimní, profesionální a bezpečná,“ uvedl v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin na tiskové konferenci. Čínské ministerstvo obrany v pondělí na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagovalo.
Watch the moment a Chinese warship nearly hits US destroyer in Taiwan Strait 👇 pic.twitter.com/WBJkHUZaJG
— Sky News (@SkyNews) June 5, 2023
V sobotu večer čínská armáda pokárala Spojené státy a Kanadu za to, že vzácnou společnou plavbou „záměrně provokovaly“.
„Čím intenzivnější je provokace ze strany Spojených států, tím silnější jsou protiopatření ze strany Číny,“ řekl agentuře Reuters čínský vojenský komentátor Song Zhongping.
Druhý incident během několika dní
Podle Spojených států provedla 26. května čínská stíhačka „zbytečně agresivní“ manévr v blízkosti amerického vojenského letounu nad Jihočínským mořem v mezinárodním vzdušném prostoru.
„Zdá se mi, že Peking dal svým silám pokyn, aby reagovaly asertivněji na to, co považuje za vniknutí ze strany amerických a spojeneckých sil,“ konstatoval Derek Grossman, analytik amerického think tanku RAND Corporation. „Čína tím pouze zvyšuje pravděpodobnost chybného odhadu. Konkrétně může dojít k náhodnému střetu lodí nebo letounů, což by pak mohlo přerůst v ozbrojený konflikt,“ dodal dle Reuters.