Nejvyšší představitelé čínské vládnoucí komunistické strany se v pondělí sejdou, aby projednali, jak pozdvihnout druhou největší ekonomiku z krize a snížit závislost na technologiích z USA. Velké reformy se však neočekávají. Informuje o tom televize CNN a rozhlasová stanice Radio Free Asia.
Dnes v Pekingu podle CNN začne třetí plenární zasedání, jemuž bude za zavřenými dveřmi předsedat čínský prezident Si Ťin-pching. Setkání Ústředního výboru komunistické strany, k němuž dochází každých pět let, potrvá do 18. července.
Tentokrát se odehraje na pozadí ekonomické krize druhé největší světové ekonomiky, jež bude hlavním tématem sjezdu. Očekávají se jednání o tom, jak vyřešit stávající výzvy, včetně slabé domácí poptávky a krize na trhu s nemovitostmi.
China’s Communist Party Set To Open Key Policy Meeting Amid Economy Worries https://t.co/ShqxDkdpaO
— Eurasia Review (@EurasiaReview) July 14, 2024
Dalšími problémy k řešení je slábnoucí důvěra investorů a sílící obchodní napětí mezi Spojenými státy a Evropou. Oba trhy uvalily cla na čínské elektromobily. Čína se navíc nachází uprostřed čipové války s USA.
Očekávají se revize daňového systému a další opatření ke snížení vládního dluhu. Podle pozorovatelů však nelze očekávat významné ekonomické reformy, členové vlády spíše budou cíleně mířit na strukturální ekonomické a sociální problémy.
Yu Jie, vedoucí výzkumná pracovnice specializovaná na Čínu v britském think-tanku Chatham House, uvedla, že plány odhalené čínskou vládou nebudou politiky, na něž soukromé podniky a zahraniční investoři dychtivě čekají.
Přednost dostane geopolitika
Nelze podle ní očekávat reformy pro stimulaci ekonomického růstu, ale spíše vládní zásahy s cílem nasměrovat ekonomické zdroje do strategických a inovačních sektorů s minimálními zárukami sociálního blaha pro chudé.
Komunistická strana během setkání představí dvě hesla, napsala podle Radio Free Asia expertka. „Nová kvalitní produktivní síla“ se bude týkat toho, že Čína se stává lídrem v technologických inovacích.
Druhým heslem má podle ní být „nový národní systém“ – silnější centralizované kontroly přidělující kapitál a zdroje do sektorů se strategickým významem. „Základní důraz zde nebude na ekonomiku, ale geopolitiku,“ tvrdí Yu.
Čínská státní média se i přesto snaží navodit pozitivní náladu informacemi, že vláda chystá holistický balíček reformních plánů. Její setkání se koná mnohem později, než je obvyklé. Běžně se odehrává na podzim po volbě nových stranických představitelů.
Michael Pettis, profesor financí na Guanghua School of Management na Pekingské univerzitě, se domnívá, že za tím může stát nedostatek shody na řešení výše zmíněných ekonomických a obchodních výzev.