Čínský digitální jüan – digitální měna centrální banky (CBDC) ve zkušebním provozu – musí být dostupný ve všech situacích maloobchodních plateb, uvedl v neděli představitel čínské centrální banky. Informovaly o tom servery The Block a Cointelegraph.
Čchang-čchun Mu, vedoucí výzkumného ústavu digitálních měn při Čínské lidové bance (PBOC), na obchodním fóru v Pekingu uvedl, že poskytovatelé peněženek, jako jsou WeChat, Alipay, komerční banky se svými aplikacemi mobilního bankovnictví a další platební aplikace včetně provozovatelů e-CNY, musí zůstat obezřetní vůči požadavkům na dodržování předpisů a získat příslušné finanční licence, informoval The Block s odvoláním na místní média.
„Prvním krokem v procesu modernizace je používání digitálních jüanů jako platebního nástroje pro všechny maloobchodní scénáře,“ řekl Mu.
„V krátkodobém horizontu můžeme začít sjednocením standardů QR kódů na technické úrovni, abychom dosáhli interoperability čárových kódů,“ dodal. „V dlouhodobém horizontu budeme postupně realizovat modernizaci platebních nástrojů.“
NEW: 🇨🇳 Chinese retail platforms will have to provide digital yuan retail payment option, in compliance with the laws of the Bank of China 👀 pic.twitter.com/wuaYeGk7si
— Bitcoin News (@BitcoinNewsCom) September 4, 2023
Muova slova zazněla poté, co se centrální banka loni zavázala prosadit univerzální QR platební kódy. Ty spotřebitelům umožní platit naskenováním jednotného čárového kódu. Používání platebních systémů s QR kódy, jimž dominují WeChat Pay a Alipay, je v Číně již rozšířené.
Čínská centrální banka testuje digitální jüan a v lednu 2022 zavedla pilotní aplikaci. Od zahájení pilotních projektů digitálního jüanu na konci roku 2019 rozšířila čínská centrální banka testování digitálního jüanu na nejméně 17 měst. Digitální jüan e-CNY má ale stále daleko k dosažení širokého přijetí.
Zvyšování efektivity velkoobchodu
Mu uvedl, že současné mezibankovní platební a zúčtovací systémy fungují dobře a není třeba je nahrazovat systémem CBDC, uvádí zpráva.
„Je však možné dosáhnout bezproblémové integrace umožněním komplexní interoperability mezi e-CNY a stávajícími elektronickými platebními nástroji a vklady komerčních bank,“ uvedl Mu.
Na velkoobchodní úrovni může být podle Mua digitální jüan používán k vypořádání v rámci infrastruktury finančního trhu. „Čímž se zvýší efektivita velkoobchodních plateb.“
Jak uvádí Cointelegraph, Čína pokračuje v práci na digitální infrastruktuře založené na blockchainu, která je však plně kontrolovaná. V srpnu čínští vládní představitelé představili novou platformu pro výměnu dat založenou na blockchainu. Nově zřízená burza dat v Chang-čou zefektivní výměnu dat o podnikových informačních technologiích využitím technologie distribuované účetní knihy.