Lidský původ často bereme jako vyřešenou věc. Evoluce člověka je ale komplikovaná a vědci stále objevují její jednotlivé střípky. V Číně se například snaží přiřadit k již známému druhu před lety objevenou lebku. Ale neúspěšně. Nepřipomíná totiž Homo sapiens, neandrtálce ani denisovany. Mají za to, že patří neznámému hybridnímu druhu, píší na serverech WION a ScienceAlert.
Vědci objevili v jeskyni v čínském Hualongdongu lebku, čelist a kosti nohou nezařazeného tvora označeného jako HLD 6. Roky se snažili ostatky přiřadit k již existujícímu druhu hominina, avšak neúspěšně.
Lebka se totiž nepodobá moderním lidem, neandrtálcům ani denisovanům. Přitom má podle televize WION moderní i primitivní rysy. Vědci z Čínské akademie věd, kteří lebku a kosti zkoumají, se domnívají, že se jedná o hybrida Homo erectus a denisovanů.
Ancient Skull Found in China Is Unlike Any Human Seen Before https://t.co/khrtK9vttn
— ScienceAlert (@ScienceAlert) August 7, 2023
Moderní lidé se oddělili od Homo erectus před 750 tisíci lety a denisované od neandrtálců před více než 400 tisíci lety, napsal web ScienceAlert. Lebka nese rysy moderních lidí, chybějící brada však evokuje denisovana.
Primitivnější rysy odráží také lebeční čepice a končetiny. Objev nového druhu hominina, slepé vývojové linie, by nebyl zase tak překvapivý. Lidská evoluce je nesmírně složitá a nedá se označit za přímočarou.
Tomuto druhu nebylo přáno
Homo erectus i neandrtálci postupně vyhynuli kvůli modernímu člověku a zbytky jejich populací se s ním smísily. Podle nedávných studií určitě nešlo o rychlé získání nadvlády Homo sapiens. Byl to dlouhý proces bojů, vytlačování i křížení.
Moderní lidé se objevili v Číně až před zhruba 120 až 80 tisíci lety. Podle některých studií se tam ale vyskytovaly „moderní rysy“ u homininů ještě předtím, než si je vyvinuly Homo erectus. HLD 6 popsaný v časopise Journal of Human Evolution není přelomovým objevem.
Rozšiřuje poznání naší evoluce, jedná se však o slepou uličku evoluce, druh, který prohrál evoluční souboj. Jde však o dílek skládačky, který podle studie naznačuje, že v Asii vedle sebe žili Homo erectus, denisované a tento neznámý druh.
Vědci budou lebku čínského hominina nadále studovat a pokusí se novou linii klasifikovat. Zatím není ani jasné, komu lebka s končetinami patřila. Buď se jednalo o dvanáctileté dítě, nebo třicetiletého muže.