Vedení TikToku se musí vyrovnat s novým varováním americké vlády. Ta po něm vyžaduje, aby našlo nového majitele čínského podílu firmy. Spojení s Čínou totiž považuje za národní bezpečnostní riziko. Společnost TikTok takové provázání odmítá. Pokud ale požadavek nesplní, mohl by aplikaci hrozit zákaz. Informoval o tom server BBC a CNN.
Americká vláda dlouhodobě považuje aplikaci TikTok za národní bezpečnostní riziko. Podle ní totiž sbírá velmi detailní informace o svých uživatelích. Shromažďovat tak může například biometrické údaje nebo data o jejich lokaci. Spojené státy americké (USA) se obávají toho, že se data z rukou zaměstnanců firmy dostanou až k čínské vládě. Aplikaci totiž vlastní čínská společnost ByteDance. Proto také tamní vláda vydala nové varování.
Vedení světově oblíbené aplikace by dle něj mělo najít nového vlastníka čínského podílu firmy. Pokud tak neučiní, mohl by TikTok v USA čelit úplnému zákazu. Jako první o tom informoval server The Wall Street Journal. Společnost se ovšem proti takovému nařízení osočila s tím, že takový krok by tok dat a přístup k nim nijak neovlivnil. Rozhodnutí americké vlády nicméně podle serveru BBC podpořil také Výbor pro zahraniční investice (CFIUS).
TikTok says US threatens ban if China stake not sold https://t.co/dO4YDrVrS1
— One Online (@oneonlinemv) March 16, 2023
Americká vláda totiž argumentuje tím, že by její čínský protějšek pro přístup k datům použil svůj kontroverzní zákon o národní bezpečnosti. Pomocí něj by podle serveru CNN Business mohla společnost ByteDance donutit, aby jí předala citlivé informace o amerických občanech. Ty by pak mohla využít například pro špionáž. „Nejlepší způsob, jak na takové obavy reagovat je transparentní domácí ochrana dat amerických uživatelů a systémů,“ vyjádřila se v oficiálním prohlášení mluvčí TikToku.
Aplikaci TikTok zakázaly na vládních telefonech Spojené státy, Kanada i Evropská unie
Společnost TikTok kvůli dlouhodobé kritice už dříve zahájila Projekt Texas. Na základě něj postupně přesouvá všechna data o amerických uživatelích do Spojených států amerických. Tento měsíc spustila také podobnou strategii v Evropě, kterou nazvala Projekt Clover. Dosud se dále neobjevily žádné důkazy, které by prokázaly, že se čínská vláda skutečně k datům dostala. Žádný stát na světě také aplikaci zcela nezablokoval. USA, Kanada a Evropská unie ovšem TikTok zakázaly na vládních telefonech.
Návrh na zakázání TikToku pak poprvé předložil bývalý americký prezident Donald Trump v roce 2020. Tehdy byl ovšem jeho plán podle serveru USA Today zablokovaný u soudu. Minulý týden pak američtí senátoři projednávali návrh zákona, který by prezidentu Joe Bidenovi umožnil právě celonárodní zákaz aplikace. Jak se situace bude dále vyvíjet závisí rovněž na vystoupení šéfa TikToku Shou Zi Chew před americkým Kongresem. Jeho slyšení je naplánované na příští týden.