Vysoký představitel amerického ministerstva obrany v pondělí novinářům sdělil, že sestřelený čínský špionážní balon byl asi 60 metrů vysoký a nesl náklad váhou srovnatelný s dopravním letadlem. Pátrání po troskách stále pokračuje, uvádějí stanice BBC News a NBC News.
Americký generál Glen VanHerck na pondělím brífinku novinářům prozradil, že sestřelený čínský špionážní balon měl výšku 200 stop, tedy zhruba 60 metrů. Dosahoval rozměrů 20patrové budovy.
Balon nesl náklad v podobě užitečného zařízení s váhou několika tisíc liber. Srovnatelný byl s nákladem dopravního letadla. Generál sdělil, že pátrání po troskách nedaleko pobřeží Jižní Karolíny stále pokračuje.
Suspected Chinese spy balloon was 200ft tall, says US defence official https://t.co/m9BcPMdygs
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 6, 2023
Trosky balonu dopadly do amerických teritoriálních mělkých vod a roztrousily se na ploše 1500 na 1500 metrů. Nicméně se předpokládá, že byly roztroušeny po ještě mnohem větší ploše, píše server BBC News.
Po troskách pátrají vojenští potápěči a pobřežní stráž. „Nějaké zbytky vylovili z hladiny moře,“ prohlásil mluvčí Pentagonu John Kirby a dodal, že potápění v neděli překazily povětrnostní podmínky.
Jakmile je získají, neexistuje podle Kirbiho žádný plán na jejich navrácení Číně. Američané balon sestřelili raketou vzduch-vzduch Sidewinder odpálenou stíhačkou F-22 poblíž letoviska Mike Mullen, aby trosky prozkoumal expertní tým tajných služeb.
Rizika výbušnin
Po sestřeleném balonu pátrají i speciální lodě, včetně oceánografického průzkumného plavidla, které používá k detekci sonar a další pokročilé prostředky. Manipulace s troskami musí být opatrná kvůli bezpečnosti.
VanHerck na brífinku podle televize NBC News přiznal, že balon mohl nést výbušniny k vlastnímu odpálení a zničení, aby po sobě po ukončení mise zahladil stopy. Rizikové mohou být i součástky baterie.
Republikáni kritizovali amerického prezidenta Joe Bidena za to, že nerozhodl sestřelit objekt dříve. Balon se dostal až nad Montanu, kde sídlí jedna ze tří amerických jaderných raketových jednotek.
VanHerck však vysvětlil, že nebylo možné balon eliminovat nad kontinentem. Trosky padající z výšky asi 19 kilometrů by mohly zranit či zabít civilisty a způsobit rozsáhlé škody na majetku.
Pentagon čekal, až se ocitne nad Atlantikem. Obavy z kompromitace tajných služeb navíc nebyly na místě, ministerstvo obrany totiž o jeho přesné poloze vědělo. Čínu pak jeho sestřelení popudilo.
Čína špionáž nad územím USA popírá s tím, že mělo jít o zbloudilý meteorologický balon. Admirál Mike Mullen tohle tvrzení odmítl, balon totiž mohl upravovat kurz i nadmořskou výšku prostřednictvím vrtulí.
Druhý podezřelý balon byl pozorován nad Latinskou Amerikou. Čína přiznala, že rovněž patří jí. A další podezřelý objekt, nejspíše špionážní balon, pozorovala Kolumbie. Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli tomu odložil plánovanou návštěvu Číny.