Čína se potýká s opačným problémem než před desítkami let. Porodnost, kterou už převyšuje úmrtnost, v zemi klesá a populace stárne. Peking přislíbil strategii pro řešení demografické krize. Informují o tom BBC News a Reuters.
Čínský Statistický úřad podle BBC News uvedl, že populace v komunistické zemi čítala v roce 2022 1,4118 miliardy lidí. Od roku 2021 klesla o 850 000 osob.
Porodnost loni podle úřadu klesla z hodnoty 7,52 v roce 2021. V Číně se minulý rok narodilo 6,77 dětí na tisíc lidí. Jedná se o nejnižší porodnost zaznamenanou v Číně za posledních 60 let.
Čeho však v Číně narůstá, je úmrtnosti. Ta v zemi od roku 1976 raketově vzrostla a loni převýšila porodnost. Minulý rok v Číně došlo k 7,37 úmrtím na tisíc obyvatel. Loni jich bylo jen 7,18.
China’s population falls for first time since 1961 https://t.co/NwrZNIHfSV
— BBC News (UK) (@BBCNews) January 17, 2023
Čína si ovšem může za stárnoucí populaci částečně sama takzvanou „politikou jednoho dítě“. V roce 1979 zavedla zákaz pro matky porodit více než jedno dítě s cílem naopak zpomalit populační boom.
Rodiny, které nařízení porušily, úřady pokutovaly. Lidé dokonce jejich nerespektováním přicházeli o práci. Tato politika také zvýšila množství nucených potratů.
Peking nařízení zrušil v roce 2016 a manželské páry směly mít až dvě děti. Jako motivaci k porodům nabízely úřady v posledních letech matkám daňové úlevy a lepší zdravotní péči, což však efekt na zpomalování porodnosti nemělo.
Nejlidnatější zemí světa se stane Indie
Demografičtí odborníci tvrdili, že politika Pekingu ve skutečnosti snahu na zmírnění zátěže pro matky nevyvíjela. Zcela chyběly například úlevy a pomoc pro pracující matky a přístup ke vzdělání.
Čínský prezident Si Ťin-pching označil zvýšení porodnosti na loňském sjezdu komunistické strany za prioritu. Řekl, že vláda připraví proaktivní národní strategii pro řešení demografické krize.
Experti OSN z odhadují, že bude čínská populace do roku 2050 o 109 milionů nižší, což je trojnásobek oproti původním odhadům z roku 2019. Varují, že Čína rychleji zestárne než zbohatne, píše agentura Reuters.
Příjmy Číny klesají a vládní dluh naopak kvůli prudce rostoucím nákladům na zdravotní a sociální zabezpečení roste. „Demografický a ekonomický výhled Číny je mnohem pochmurnější, než se očekávalo,“ přiznal demograf Yi Fuxian.
Dodal, že Čína bude muset upravit svou sociální, ekonomickou, obrannou a zahraniční politiku. Tyto údaje tak potvrzují loňské tvrzení OSN, že letos se stane nejlidnatější zemí světa Indie, která by měla dosáhnout k 1. červenci 1,428 obyvatel.
Zmenšující se populace přináší také pozitiva. Náměstek generálního tajemníka OSN pro hospodářské a sociální záležitosti Liu Zhenmin řekl, že vysoká porodnost neprospívá hospodářskému růstu.
Rychlý růst populace považuje za překážku pro vymýcení chudoby, boj proti hladu ve světě a rozvoj zdravotnických a vzdělávacích zařízení. Růst populace rovněž zatěžuje naši planetu odpadem, emisemi a rychlejším čerpáním zdrojů, které si už teď bereme na dluh.