Papež František naznačil, že by byl otevřený tomu, aby katolická církev žehnala párům stejného pohlaví. Někteří biskupové to už dnes povolují. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
V odpovědi skupině kardinálů, kteří ho požádali o vyjasnění této otázky, Svatý otec uvedl, že k jakékoli žádosti o požehnání by se mělo přistupovat s „pastorační láskou“. „Nemůžeme být soudci, kteří pouze odmítají, zavrhují a vylučují,“ řekl.
Pope suggests Catholic Church could bless same-sex couples https://t.co/SlpURlWkWc
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 3, 2023
Dodal však, že církev stále považuje vztahy osob stejného pohlaví za „objektivně hříšné“ a manželství osob stejného pohlaví neuzná.
František svůj názor vyjádřil v jedné odpovědi na pět otázek pěti konzervativních kardinálů z Asie, Evropy, Afriky, Spojených států a Latinské Ameriky, píše Reuters. Tato žádost byla jednou z řady žádostí zaslaných papeži před několikatýdenním celosvětovým setkáním k diskusi o budoucnosti církve. To má ve Vatikánu začít ve středu, sděluje BBC.
V katolické církvi je požehnání modlitba nebo prosba, kterou obvykle přednáší duchovní. Žádá v ní, aby Bůh příznivě pohlédl na žehnající osobu nebo osoby.
Postoj nejvyšších autorit je nejasný
Biskupové v řadě zemí, včetně Belgie a Německa, začali povolovat kněžím žehnat stejnopohlavním párům. Postoj církevních autorit však doposud zůstává nejasný. V roce 2021 se vatikánský doktrinální úřad po podobné žádosti o vysvětlení vyslovil proti povolení této praxe.
V reakci na poslední žádost papež uvedl, že církev chápe manželství jako „výlučný, stabilní a nerozlučitelný svazek mezi mužem a ženou“. Církev by se podle něj měla vyhnout „jakémukoli typu obřadu nebo svátosti, které by mohly být v rozporu s tímto přesvědčením“. Dodal však, že „když se žádá o požehnání, vyjadřuje se tím prosba k Bohu o pomoc. Prosba o lepší život“.
„Pastorační obezřetnost musí přiměřeně rozlišovat, zda existují formy požehnání, o které žádá jedna nebo více osob, které nevyjadřují mylné pojetí manželství,“ řekl.
Zdánlivě tedy naznačil, že žádosti o požehnání by měly být posuzovány případ od případu. „Rozhodnutí, která mohou být za určitých okolností součástí pastorační obezřetnosti, by se neměla nutně stát normou,“ řekl také. „Kanonické právo by nemělo a nemůže pokrývat všechno,“ uvedl papež.
Dodal, že církev by měla ke svým vztahům s lidmi vždy přistupovat s „laskavostí, trpělivostí, pochopením, něhou a povzbuzením“.
V únoru podpořili návrhy umožňující modlitbu požehnání pro páry stejného pohlaví vysoce postavení představitelé anglikánské církve. Tento krok by znamenal, že pár stejného pohlaví by mohl po legálním svatebním obřadu jít do anglikánského kostela na bohoslužby zahrnující modlitby zasvěcení, poděkování a Boží požehnání.