Bankovní rada České národní banky (ČNB) rozhodla, že sazba proticyklické kapitálové rezervy zůstane na 1,25 %. Tato úroveň platí od července 2024 a centrální banka nyní nepovažuje za nutné ji měnit. Stabilitu sazby ovlivnila především vyrovnaná rizika v bankovním sektoru. ČNB své rozhodnutí potvrdila tiskovou zprávou.
Proticyklická kapitálová rezerva funguje jako nástroj k ochraně bankovního sektoru před nadměrným růstem úvěrů. V období expanze by banky měly rezervu tvořit, aby v případě ekonomického zpomalení měly dostatečné prostředky na krytí ztrát. Tento mechanismus má předejít šíření případných finančních problémů do širší ekonomiky, píše Echo24.
ČNB ponechala sazbu proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu na 1,25 %. Rizika v bankovním sektoru se podle ní nezměnila.Ředitelství silnic a dálnic kvůli silným dešťům a riziku povodní vyhlásilo maximální pohotovost. K okamžitému zásahu a případné pomoci v…
— ČT24 (@CT24zive) September 12, 2024
Současná situace ukazuje, že česká ekonomika prochází začátkem růstové fáze finančního cyklu. Rizika však zůstávají stabilní. Bankovní rada při rozhodování také zohlednila odolnost domácího bankovního sektoru. Další vyhodnocení sazby proběhne v listopadu, kdy se rada znovu sejde na jednání o finanční stabilitě, informuje ČTK.
Vytváření rezervy může vést ke zpomalení růstu úvěrů, především těch rizikovějších. Sazba se týká všech bank, spořitelen a úvěrových družstev, stejně jako obchodníků s cennými papíry. ČNB o změnách v sazbě rozhoduje čtvrtletně a o jejich uvolnění může rozhodnout bez předchozího varování.
V dubnu 2023 dosáhla sazba svého maxima 2,5 procenta, poté byla postupně snížena. Poslední úprava proběhla v červnu 2024, kdy se sazba snížila o půl procentního bodu na současných 1,25 procenta. Rezerva byla poprvé zavedena v roce 2014 jako součást evropské směrnice CRD IV, která má zajistit větší odolnost finančních institucí.