Simulace dopadu asteroidu 2024 YR4, kterou zveřejnil tvůrce Alvaro Gracia Montoya z kanálu MetaBallStudios, ukazuje, jak ničivé by mohly být jeho následky. Výbuch by měl sílu osmi megatun TNT, což je 500krát více než exploze v Hirošimě. Potenciální oblast dopadu zahrnuje Jižní Ameriku, Atlantský oceán, Afriku a části Asie. Pokud by asteroid zasáhl oceán, mohlo by to vyvolat obří tsunami, které by ohrozilo pobřežní oblasti na několika kontinentech. Pravděpodobnost srážky je sice nízká, ale rostoucí zájem o planetární obranu naznačuje, že svět bere podobné hrozby stále vážněji.
Vizualizace přibližuje možné následky srážky. Pokud by asteroid dopadl na pevninu, město velikosti New Yorku by bylo prakticky vymazáno z mapy. Při dopadu do oceánu by vznikla vlna tsunami, která by mohla zasáhnout pobřežní oblasti vzdálené tisíce kilometrů. I když jsou podobné scénáře stále jen hypotetické, NASA a další vesmírné agentury berou jejich možnost velmi vážně.
What if asteroid 2024 YR4, which has a 2.1% chance of colliding with our planet on December 22, 2032, actually does hit it?.. 😨☄️
— Universe Space Tech (@ust_magazine) February 11, 2025
❗️Terrifying visualization…
📹 metaballstudios pic.twitter.com/gpcuNLwUie
Čína se připravuje na hrozbu z vesmíru
Zatímco NASA asteroid sleduje, Čína se rozhodla jednat. Spustila nábor specialistů pro nový planetární obranný program. Uchazeči musí mít nejen technické vzdělání, ale také loajalitu ke Komunistické straně Číny a prezidentu Si Ťin-pchingovi. To naznačuje, že Čína vnímá planetární obranu nejen jako vědeckou, ale i strategickou záležitost.
Vlastní obranná mise podobná DART
Čína se chystá vyzkoušet metodu, kterou NASA úspěšně otestovala v roce 2022, kdy mise DART změnila trajektorii asteroidu Dimorphos. Čínská obdoba této mise by měla proběhnout kolem roku 2030. Kromě kinetického nárazu se spekuluje i o možnosti využití jaderných zbraní k odklonění větších asteroidů.
Budoucnost planetární obrany
Vědci budou i nadále sledovat trajektorii asteroidu 2024 YR4 a zpřesňovat výpočty jeho dráhy. Mezitím Čína pokračuje ve vývoji vlastního systému ochrany Země. Ať už se asteroid přiblíží, nebo ne, jedno je jisté – otázka obrany proti vesmírným hrozbám už není jen tématem sci-fi, ale reálnou výzvou, na kterou se lidstvo musí připravit.