Mnoho lidí má alespoň jednu zkušenost s nadměrným pocením. Většinou během intenzivního tréninku nebo v období vysokého stresu. Co když se ale výrazně potíte i v jiných situacích?
Pro většinu z nás situace, kdy se více zpotíme, přicházejí a odcházejí a mohou být jen mírně nepříjemné. Ale pro některé lidi je hyperhidróza neboli nadměrné pocení běžným jevem.
Hyperhidróza je stav, kdy je pocení časté a těžko kontrolovatelné. Je často viditelný pro ostatní, a z tohoto důvodu může vyvolat úzkost a výrazně snižovat vaše sebevědomí. Naštěstí moderní medicína nabízí různé způsoby, jak nadměrné pocení omezit nebo zastavit.
Příznaky hyperhidrózy
Nadměrné pocení je hlavním příznakem hyperhidrózy. „Pocení může být tak silné, že pot z podpaží může stékat po pažích a těle a zpocené nohy mohou ztěžovat chůzi po nekobercové podlaze kvůli riziku uklouznutí,“ říká Tsippora Shainhouse, MD, certifikovaná dermatoložka.
Nohy a prsty mohou vypadat jako scvrklé švestky, podobně jako když sedíte ve vaně příliš dlouho. Kůže na nohou může zčervenat nebo zbělat, také se může loupat či svědit, dodává Dr. Shainhouse.
Pocení má tendenci se vyskytovat na obou stranách těla. Takže pokud trpíte nadměrným pocením v podpaží, bude se to týkat levého i pravého podpaží. Pocení spojené s hyperhidrózou se většinou vyskytuje, když jste vzhůru, a zastaví se, když spíte.
Kde se vyskytuje hyperhidróza
K nadměrnému pocení může dojít v různých částech těla, včetně:
- rukou (palmoplantární hyperhidróza)
- chodidel (plantární hyperhidróza)
- obličeje (kraniofaciální hyperhidróza)
- podpaží (axilární hyperhidróza)
Příčiny a rizikové faktory hyperhidrózy
Hyperhidróza je důsledkem nadměrné činnosti potních žláz. Pocení je způsob, jakým se tělo přirozeně ochlazuje a vyhýbá se přehřátí. Váš nervový systém signalizuje vašemu tělu, aby produkovalo pot, když se vaše tělesná teplota zvýší. Například po tréninku, když je teplota vysoká nebo když se cítíte úzkostně či nervózně.
Mezi rizikové faktory hyperhidrózy patří rodinná anamnéza. Hyperhidróza se u vás také může vyvinout, pokud máte zdravotní stav, který způsobuje pocení, nebo pokud je pocení vedlejším účinkem léků, které užíváte.
Typy hyperhidrózy
Existují dva různé typy hyperhidrózy:
1. Primární fokální hyperhidróza
Primární fokální hyperhidróza není výsledkem jiného zdravotního stavu nebo léků. V tomto scénáři je vaší diagnózou nadměrné pocení. Pocení se vyskytuje symetricky, postihuje obě ruce a nohy nebo podpaží. Tento typ hyperhidrózy může začít v dětství nebo dospívání. A ve většině případů se nadměrně potí i někteří členové vaší rodiny.
2. Sekundární generalizovaná hyperhidróza
V tomto případě je nadměrné pocení buď důsledkem zdravotního stavu, nebo vedlejším účinkem léků. Tento typ se většinou začne projevovat ve vyšším věku nebo poté, co začnete užívat určité léky. Sekundární hyperhidróza může také způsobit nadměrné pocení, když spíte.
Mezi zdravotní stavy, které mohou vést k sekundárnímu hyperhidróze, patří:
- dna
- menopauza
- hypertyreóza
- nádor
- omrzliny
- diabetes
- úzkost