Savasana je jógová pozice, kterou většinou zaujímáme jako poslední na konci našeho cvičení. Jedná se o pózu odpočinkovou. Přináší s sebou klid a relaxaci. Je to okamžik, kdy se protažené tělo a zrelaxovaná mysl uvelebí na jógamatce. Studenti při ní často v mysli odplouvají do dálek, někdy si dokonce krátce zdřímnou.
Samotné slovo savasana lze při překladu rozdělit na dvě části: asana (pozice) a sava (tělo). Doslova to tedy znamená pozice těla. Tento překlad v nás nevyvolává zrovna představy mírumilovnosti a klidu. Ale o ně přesně jde. Nejen pozice vašeho fyzického těla je v savasaně nehybná, ale i mysl by měla být úplně nečinná. Neměli byste přemýšlet o právě dokončeném cvičení, nebo nad úkoly, které vás čekají po hodině jógy. Neměli byste spát ani snít.
Co se v nás během savasany děje
Úplná nehybnost těla i mysli je cílem savasany. Po fyzické stránce je to pro mnohé ta nejjednodušší ásana, po stránce duševní se ovšem jedná o tu nejnáročnější. Savasana by měla být odpočinkem po cvičení jógy. Během ní se toho v našem těle navzdory (a díky) klidu děje mnoho. Je to okamžik, kdy naše svalová i nervová soustava integrují cvičení, které jsme právě dokončili. Typickým znakem našeho každodenního života jsou reakce typu boj, útěk nebo zmrazení. Během savasany tyto reakce ustoupí do pozadí a přednost dostanou mechanismy odpočinku a trávení v našich parasympatických nervových systémech. Náš trávicí a imunitní systém funguje lépe a mysl se stane klidnější a jasnější.
Být v klidu sám se sebou
Savasana je považována za meditační techniku. A jako to platí u všech typů meditace – je téměř nemožné přestat myslet. Naše mozky chtějí myslet – je to přeci jejich funkce! Na mentální úrovni poskytuje savasana možnost odpočinout si od aktivního myšlení, být v přítomném okamžiku a plně vnímat své tělo. Uvědomovat si, jak nám pot stéká po čele, jak se náš hrudník zvedá a klesá díky dechu, jak se naše tělo dotýká podložky, na které ležíme.
To je právě největší výzva savasany. Vypnout aktivní myšlení a vnímat všechny tyto pocity, aniž bychom se nechali unést příběhy, které je mohou doprovázet. Pro příklad: teplo a stékající pot nám může připomenout, jak jsme trávili letní dovolenou na pláži. A jak dobré tam dělali mojito. Jak už se těšíme na dovolenou v Thajsku příští zimu atd.
Být v klidu a tichu sám se sebou je pro mnoho lidí velice obtížné. To je jeden z důvodů, proč máme tendenci se tolik zaměstnávat – abychom se vyhnuli diskomfortu, který nám přináší okamžiky, kdy jsme v klidu. Savasana nám poskytuje možnost všímat si našich myšlenek a pocitů, aniž bychom u nich setrvávali. Jen je jakoby zdáli pozorujeme, nehodnotíme, zda jsou příjemné či nikoliv, prostě je jen vnímáme a necháme odplout. Necháme také odplout emoce, které byly uvězněny v našem těle.
Zakončení cvičení savasanou
Na většině jógových lekcí vás na konci lektor vyzve, abyste setrvali v savasaně tak dlouho, jak se vám podaří. Snažte se odolat potřebě vyskočit a vyběhnout ze dveří hned poté, co váš učitel řekne „namaste“. Nemusíte hned odškrtávat další úkoly z vašeho to-do listu. Studio opouštějte co nejtišeji. Ti, co se rozhodli ještě chvíli setrvat přítomni ve svém těle a okamžiku, ocení ticho a klid.
Mnoho učitelů považuje savasanu za jednu z nejdůležitějších pozic. Někteří dokonce tvrdí, že celé cvičení je vlastně přípravou těla a mysli na to, abychom mohli plně využít prospěchu savasany v závěru.
Doufám, že vás tento článek inspiroval k tomu, abyste se na savasanu podívali z nové perspektivy. Zkuste hlouběji prozkoumat její možnosti a benefity.